Citat:
Ursprungligen postat av
SnakePlisssken
Nej det är knappast helt plötsligt. De skrev om det år 2016 och jag har aldrig någonsin påstått något annat.
Alla kan nog gå tillbaks i tråden och läsa vad du skrev ska du se.
Citat:
Ursprungligen postat av
SnakePlisssken
Ja de har fortfarande skrivit om det - de har bara aldrig föreslagit att det ska genomföras. ”The Great reset” är något helt annat än det tråden handlar om… Har du det alltid så här svårt i livet?
Nej, det är ett och samma. Det gick inte under namnet "The Great Reset" 2016, men det gör det sedan 2020. "You’ll Own Nothing and You’ll Be Happy" är bara en av många slogans de använder för att sälja in det.
Citat:
Ursprungligen postat av
SnakePlisssken
De benämner det som ett diskussionsunderlag- på gott och ont..
https://medium.com/world-economic-forum/welcome-to-2030-i-own-nothing-have-no-privacy-and-life-has-never-been-better-ee2eed62f710
Alla kan läsa texten, förstår du inte det lille SnakePlissken? Det beskrivs i
väldigt positiva ordalag - inget annat.
Citat:
Ursprungligen postat av
SnakePlisssken
Och du missade ”detaljen” att WEF aldrig någonsin över huvud taget alls har föreslagit att det tråden handlar om ska, eller ens bör, genomföras…
De pushar "The Great Reset" och "You'll own nothing and be happy" konstant, genom alla sina kanaler. Varför gör de detta om de inte anser att det ska genomföras? WEF har rakt ut sagt att det
bör genomföras och att de verkar för att det
ska genomföras.
WEF har
aldrig sagt att det är en utveckling vi borde bekämpa, utan tvärtom.
Du är inte i konspirationsforumet nu, lille Plissken, men ändå kommer du hit och förstör trådar i vanlig ordning med ditt trams.
WEF pushande av "The Great Reset" och "You'll own nothing and be happy" är
fakta. Det är också
fakta att detta innebär precis det jag skrivit tidigare i tråden: att du inte äger någonting, inte ens ditt eget privatliv(plus en hel del andra grejer som borde oroa vilket normalt funtad människa som helst).