Kära TS.
Du befinner dig i ett stort etiskt dilemma då du är dubbelbottnad och skriver att du älskar din fru men att hon inte är önskvärd i nuvarande skick då du verkar ha förlorat åtrån och passionen i takt med att hennes kropp växer.
Trots det så krävs det TVÅ för att dansa tango! 💃🏻
Du har fått diverse vansinniga tips från fb, allt ifrån ”släng ut aset”, ”skäll ut henne allt du orkar”, ”tvinga henne”, ”sätt lås på kylen”..
Hm, halloj! Hon är din fru och mor till era barn!!! Lite respekt kanske?
Mitt tips:
Fyll dig med varmaste omtanke kring din fru, sätt dig ner och tala ärligt, vuxet och förnuftigt med henne ang detta. Tänk på att ta med alla spektrum, allt från hälsa, till kåthet och framtid och kom gemensamt fram till hur ni vill ha det i framtiden. Kanske skilsmässa är ett sorgligt faktum? Kanske ett BEHANDLINGSHEM vore en vettigt försök? Googla runt på det! Solklart är det iaf, att din hustru är djupt olycklig och kämpar med ett farligt matmissbruk, för att komma åt orsaken till det, först då kan hon finna motivation till förändring och tillfriskna och jag vill mena att hon är i stort behov av professionell hjälp. Utskällningar och tvång har sällan varit till gagn för någon.
https://www.korpberget.se/behandling-kvinnor/
Lycka till 🌸