Citat:
Ursprungligen postat av
Yoyo5050
Islam finns sedan mer än 1400 år tillbaka. Den lever och växer lavinartad och kommer att fortsätta å växa. De flesta muslimer är troende och stolta över att de är muslimer till skillnad från andra religioners följare. Du borde upplysa dig om Den Islamiska Guldåldern som varade i många århundraden som också kallas för den islamiska civilisationens vetenskapliga storhetstiden medan ni levde i det mörka medeltiden med allt dess innebar här i Europa. Sammanfattningsvis islam ledde till en väl utvecklad civilisation och glöm inte att det var också muslimska vetenskapsmän som banade vägen till vetenskapen som finns idag.
En liten fråga: Hur länge har det nya mordrena demokratiska västvärlden varit efter alla krig var slut?! ca 70- 80 år inte mer och den verkar inte hålla i sig tack vare de destruktiva rörelser och tankar som sprids och leder på sikt till människans och samhällets undergång här i väst.
Ja, arabvärlden hade en storhetstid (ca 700-1300-talet) där de var dominerande inom flera områden. De översatte antikens gamla texter till syriska och arabiska och byggde vidare på den kunskapen. De gjorde betydande bidrag inom bland annat medicin, astronomi och matematik. Men det var först senare på 1600- och 1700-talet som den moderna vetenskapen växte fram i Europa och det var något helt annat.
Mot slutet av framgångseran trycktes araberna tillbaka från många håll, bland annat av mongolerna och Djingis Khan, och deras rike blev allt mindre och svagare. Men det var också influenser från religiösa och politiska ledare som gjorde att de vetenskapliga framstegen inte blev lika prioriterade, minskade och till slut mer eller mindre uteblev.
Så för att sammanfatta, ja de hade en storhetstid för länge sedan då de var på rätt väg och var framstående inom många områden men detta gäller inte idag. Muslimska länders bidrag inom vetenskapen i form av forskning och vetenskapliga artiklar är i det närmaste obefintligt sett till ländernas storlek och befolkningsmängd och det krävs rejäla förändringar för att det ska ske någon förbättring på det området.