Citat:
Ursprungligen postat av
Onkel Kostia
Vilken av dessa åtgärder är viktigast för att förebygga att sjukvården översvämmas?
Jag tänker att den viktigaste åtgärden borde vara just 3:e sprutan. Dessa behöver ges i högre fart än nu. Ifall regionerna inte klarar av att ge påfyllnadsdoserna i tillräcklig fart, så föreslår jag att man utestänger övriga från vaccinering, tills riskgrupperna har fått sina påfyllnadsdoser.
Hmmm... Då kommer vi alltså att få en uppdelning av evenemang. Vissa evenemang kommer att vända sig till vaccinerade besökare, och andra kommer att vända sig till ovaccinerade besökare. Hur kommer smittspridningen att påverkas när många ovaccinerade människor samlas på samma plats?
Vid sittplatserna är det förmodligen inga problem, på grund av avstånden mellan sittplatserna. I kön för att komma in, så finns kanske tydliga markeringar för att alla ska hålla avstånd. Men hur blir det i exempelvis kön till toaletterna? Då kanske man glömmer att hålla avstånd. Eller bussen till och från evenemanget? Är det verkligen en bra idé att segregera människor utifrån vaccination? Eller skapar man bara förutsättningar för ännu mer smitta?
Man skapar mer smitta och skyddar de ovaccinerade på samma gång. Även om det inte är avsikten. De vaccinerade kommer att smitta varandra och det är antagligen få ovaccinerade som inte redan har haft covid, men de som 8nte har haft det slipper utsättas för smittan på stora evenemang.