Citat:
Ursprungligen postat av
VitruvianskeMannen
Ack så viktig artikel som visar på stämningen inom center-rötterna just nu. Men den är från igår, när fortfarande ledande företrädare för sossarna insisterade på att man skulle föra små "samtal" med vänsterpartiet.
Nu pratar både Nooshi och Magdalena om att sker goda, djupa och tuffa förhandlingar mellan vänsterpartiet och socialdemokraterna. Och det har varit tyst som musen från centerpartiet idag. Media har sökt Annie och partiföreträdare, men ingen har velat svara.
Ska centerpartiet alltså aktivt medverka till att Sverige får den politik som är mest influerad av vänsterpartiet (kommunisterna som de nyss hette) någonsin?
Bonnläppar, arbetshjon, flummare å kommunister är det som styr vårt land - frågor på det? Ja, vad är alternativet? Svar: Kapitalister, jesusfolk, nazister å negrer.
Dadgostar backar inte. Det är för henne värre att backa från sin inslagna och uppstartade väg än vad det är för Ebba att ge fan i en åldrings ruckel. Annie å sin tur har en ännu värre reträttväg - rena återvändsgatan ju i form av Åkesson, så i praktiken ingen alls.
Detta sistnämnda vet Dadgostar
OCH Magdalena och det borgar för att Nooshi kommer å få en hel del och troligast mest i sjukvården som ju är svårt att förneka henne och det såväl som röd eller grön. Kanske även pensionärer och skolbarn kommer att få en del av ND:s Vänsterparti. Jo, tiden är nu kommen för V:s
verkliga inträde i svensk politik.
Kul namn hon har förresten > No she - Dad go star