2021-11-13, 12:24
  #889
Medlem
liksom-fbs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av grisbenet
Värsta är att annie kommer fortsätta dupera tjejer 20-35. Centern har blivit ett riktigt farligt och vidrigt parti. När kan vi hoppas på att den självupptagna lööf lämnar in handduken?
De här tjejerna 20-35 tittar på Polen och förfasas. T ex över deras abortlagstiftning.

Och röstar på C då de ser C som en garant mot att SD gör om Sverige till ett Polen. (Och på sikt till ett Nordkorea).
Citera
2021-11-13, 12:25
  #890
Avslutad
Citat:
Ursprungligen postat av liksom-fb
De här tjejerna 20-35 tittar på Polen och förfasas. T ex över deras abortlagstiftning.

Och röstar på C då de ser C som en garant mot att SD gör om Sverige till ett Polen. (Och på sikt till ett Nordkorea).
Vill tjejer fortsätta leva i våldtäktsriket och muslimska Sverige så är en röst på C den rätta vägen.

Hellre sovjet än somalia.
Citera
2021-11-13, 12:28
  #891
Avslutad
Citat:
Ursprungligen postat av liksom-fb
Så är det uppenbarligen i din fantasivärld.

I verkligheten däremot har skattekvoten sjunkit under mandatperioden.
Är skattesänkar-politiken något som "socialisterna, kommunisterna och islamisterna" driver. Och stackars C måste finna sig i.
Så är det säkert i din upp och nedvända värld. Men inte inte i verkligheten.

Och i verkligheten är vänsterfolk missnöjda med S för den borgerliga politik de för.
Den verkligheten känner inte du till.

Du är uppenbarligen så extremt borta att du tror att den politik S+Mp fört denna mandatperiod är S+Mp politik.
Vänsterfolk är nöjda över att vänstern innehar regeringsmakten. Dessutom när de vet att centerpartistisk skitpolitik röstas ner eftersom sakpolitiken blir en regeringsfråga som splittrar den icke-socialistiska majoriteten.

Skattekvoten hade ändå sjunkit eftersom vi har en icke-socialistisk majoritet. Oppositionens budget innehåller jobbskatteavdrag för 2022 medan Magdalenas budget som Centerpartiet med all sannolikhet kommer rösta för, innehåller en generell skattesänkning för alla, även för bidragstagare. Gud vad förskräckligt att centerpartiet är beredd att stödja sovjetpolitik.
Citera
2021-11-13, 12:37
  #892
Medlem
liksom-fbs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av VitruvianskeMannen
Halleluja, då vet jag var vi har dig. "Höger är när skattekvoten är under 10%".
Ja, privat sektor levererar och det regleras så lite som möjligt, och överheten är minimal.

Citat:
Ursprungligen postat av VitruvianskeMannen
Det är några få länder i världen som ligger där, främst så kallade "failed states" i Afrika. Du tjatade om Nordkorea nyss, men nu vurmar du alltså för att Sverige ska bli som Yemen, Sudan och Eritrea. Klansamhällen som mer liknar Sverige på Vendeltiden med olika borgar och regionala kungar som slogs mot varandra.
Nej. De du släpar fram har signifikanta överheter.
Yemen är dessutom ett av de mest konservativa länderna i världen. Fullsmockat med regleringar.

Citat:
Ursprungligen postat av VitruvianskeMannen
Ja sannerligen.... svårt att välja mellan ditt idealsamhälle liksom-fb, och Nordkorea.
För dig som vill ha socialism så står Nordkorea klart närmast.
Ett land som Sydkorea som har klart mindre socialism blir väldigt obehagligt för dig.
Och Singapore blir rena katastrofen för dig.
Citera
2021-11-13, 12:37
  #893
Medlem
Stones avatar
V är större än C och S gör som vanligt och försöker nedvärdera Vänstern makt. Skitkul det här. Heja Dagostar. Rör om i SCMP grytan.
Citera
2021-11-13, 12:44
  #894
Medlem
liksom-fbs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av VitruvianskeMannen
Du verkade trovärdig tidigare, men nu med att vi ska ha under 10% skattekvot, så får jag hoppas att du blir väl omhändertagen.
Ja, det är så ni socialister gör. I öststaterna och Sovjet spärrade ni in oss som var icke-PK på mentalsjukhus. Alternativ deportation till Gulag där vi fick arbeta till döds.

Citat:
Ursprungligen postat av VitruvianskeMannen
Sen vet jag inte vad levande spädbarn har med denna tråd att göra?
Jag illustrerade ditt sätt att inkludera implicita påståenden i frågor. Uppenbarligen gick det dig långt över huvudet.

Citat:
Ursprungligen postat av VitruvianskeMannen
Det jag skrev är att Annie Lööfs centerparti numera ingår i samma konstellation som V, MP och S. Detta är allmän och vedertagen fakta nu. Det förändras inte av att riksdagspartiet C verkar ha gått under jorden idag och inte svarar på några frågor alls.
Nej det är inte fakta.
Det är svammel som några byfånar repeterar för varandra.
Du kommer aldrig klara av att visa giltigheten i det påståendet.
Varsågod att försöka.

Notera nu det jag skrev: "visa giltigheten".
Det gör man inte med att komma med ett tomt svammelpåstående.
Citera
2021-11-13, 12:47
  #895
Medlem
liksom-fbs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av VitruvianskeMannen
- Nooshi har visat skinn på näsan och verkar populär här på Flashback.
Det är fullt med snyltande parasiterande människor här. De bara funderar på hur de skall kunna få mer av fogdens stöldgods.
Och för dessa framstår Nooshi som lovande.
Citera
2021-11-13, 12:51
  #896
Medlem
liksom-fbs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av rskworpb
Redan Mona Sahlin sa på sin tid att en väldigt stor andel av deras väljare bestod av bidragstagare och det har inte blivit bättre sedan dess.
Så har det varit i decennier. Ända sedan Tage Erlander på 50-talet drog igång på allvar med bidragslinjen.

Citat:
Ursprungligen postat av rskworpb
Nästan ingen riktig svensk arbetare som röstar på S idag.
Om du definierar riktig som en som inte röstar på S så blir det ju sant. Men det är inte speciellt seriöst. Men det är ju inte du heller.
Citera
2021-11-13, 12:54
  #897
Medlem
liksom-fbs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av VitruvianskeMannen
Det är naturligtvis Bullshit som du skriver. Men S har 70-80% i invandrartäta områden, som i sig utgör ca 5% av Sverige. Och S har 25% av rösterna totalt ca?

Så en beräkning blir då att ca 1/10-del av S röster kommer ifrån överrepresentation i dessa invandrartäta områden. Så om S har 25% idag, så skulle de egentligen haft 22.5% om alla vore som svenne banan. Det är en signifikant skillnad, väl värd att diskutera.
SD-proponenter brukar hävda att invandrarna röstar på SD.

Ljuger SD-proponenter då? Eller har dom rätt? Uppenbarligen kan inte invandrarna rösta på två partier samtidigt.
Citera
2021-11-13, 12:58
  #898
Medlem
VitruvianskeMannens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av liksom-fb
Medan vi nyliberaler mer gillar Sydkorea som under 60 år ökat levnadsstandarden över 2500%.

Ja Sydkorea har gått från urfattigt till ganska rikt sedan 1950-talet. Mycket imponerande.

Nu ligger de på en platå, och har nått upp till "rikt lands status" och förändras inte nämnvärt jämfört med Sverige. Några jämförelser

Export i förhållande till BNP:
- Sydkorea 37%
- Sverige 44%

BNP per capita:

- Sydkorea 35 KUSD
- Sverige 50 KUSD

Skattekvot:
- Sydkorea 27% (igår pratade du om under 10% som någon sorts ideal, dvs failed state)
- Sverige 42% (EU-genomsnitt 41%)
Citera
2021-11-13, 13:05
  #899
Medlem
Tom.Of.Finlands avatar
Citat:
Ursprungligen postat av ToorMan
Trots invandringen, trots pandemin har Sverige ordning på finanserna. I och med att vi har en låg statsskuld som S har betalat av på, så har vi pengar att ta av. Dessutom har vi inga budgetunderskott...som är standard när Borgarna styrt.

Att Sverige minskar sin statsskuld har inte med vem som sitter vid rodret. Det har med att folk vill ha det så. Då blir det så.

Jag förespråkar inte BARA att borgarna ska få styra. Jag förespråkar att Sverige måste:

- Skicka hem hälften av invandrarna

Detta löser exakt allt. Även framtida pensionskraschen som kommer där varje invandrare har idag garantipension.

Om en regering, röd eller blå, skickar hem invandrarna. Så kommer vi per automatik lösa:

- Utanförskap
- Kriminalitet
- Bidragsproblemen
- Islam (som växer enormt)

Vi tjänar inte att ha arbetslösa invandrare i Sverige. Framförallt inte ha muslimska invandrare som är ofta ett problem i världen.

Det är bara stor vinst att skicka hem massa invandrare. Då kan man få välfärd på riktigt. Eller hur?
Citera
2021-11-13, 13:07
  #900
Medlem
liksom-fbs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Fjodor1000
Ja, hon helt spelat spelet på att hon ska bli stadsminister högt men nu när en kvinna från S tar över så kommer hon på efterkälken
Det där är ju bara vad några svammelmakare har fantiserat ihop.

Citat:
Ursprungligen postat av Fjodor1000
och hon får dessutom en aggressiv fetknopp från V att tampas med.
Tror hon drömmer mardrömmar nu.
Hon har väl inget med fetknoppen från V att göra.
Vad är det som hindrar folk att fatta att C inte befattar sig med vänsterpartierna V+SD?
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in