Citat:
Ursprungligen postat av
boldogg
Har du bevis för att UHF signaler fortsätter ut i rymden?
Jag vet inte varför dina signaler inte kan nå så långt som du vill.
Var får du radien till ditt matematiska exempel?
Hur bevisar den icke bevisade kraften gravitation att jorden är rund?
Det fetade: det skulle ju avslöja jorden som platt.
Var får du radien i ditt exempel ifrån?
Det räcker med att du visar upp bevis för den sfäriska jorden så är det över.
Sorry, dina tekniker för att debattera är lägre än mina barns 😁
Gick du verkligen högstadiet klart? För du verkar varken kunna läsa med förståelse eller använda matten du borde fått genom skolan. Det var du som skulle göra experimentet, inte jag. Det är inte jag som påstår jorden är platt och inte vill ha bevis, det är ju du. Gör nu experimentet och skriv ut vilka värden du får. Stämmer de med en platt jord eller en rund jord?
Du vet alltså inte varför mina signaler inte når fram, du har alltså ingen teori om det heller?
Att jag vet mina signaler går rakt ut i rymden är för att jag lyssnar på satelliter som när de är över horisonten når mig och jag dem.
Frågar igen eftersom du har oerhört svårt att svara. Vad är det för kraft som alla flygande föremål måste övervinna för att flyga?
Så du menar att ni sitter med sanningar som skulle underlätta all navigering på hela jorden, bevisa det så blir ni garanterat värderade därefter. Men sådana bevis kommer ni aldrig med tyvärr.
Angående radien du efterfrågar, använd ett måttband. Hade ni inte syslöjd och träslöjd i skolan?
Räcker det inte med att ni bevisar motsatsen, det är ni som kallar större delen av jordens befolkning som missledda och lögnare. Påstår man att någon är lögnare bör man kunna påvisa varför.
Du har mitt experiment att utföra, visar att avstånd vi känner till på jorden blir oerhört svårt att applicera på en platt jord...
Älskar att diskutera med barn men du är beter dig som ett barn i nejsägaråldern. Känns det klädsamt för dig så är det helt ok. Men du har experimentet att utföra själv, det klarar du utmärkt.