Citat:
Ursprungligen postat av
idontknowmyself
Fast det väl så att om Kristersson ska kunna bilda regering med nuvarande mandatfördelning så krävs att V aktivt accepterar det eller åtminstone någon av de som hoppat av sina partier?
Kristersson hade chansen i somras, men det tog bara en dag för honom att inse det var omöjligt utan extravalet eller valet 2022.
Jag tror att vi får se hur M, KD, SD väljer att inte gå emot utan lägger ner rösterna när det gäller Magdalena. Enda som kan ändra det är om de kan driva det mot extraval för annars helt enkelt ingen idé. Tror de lägger sin energi på att påverka budgeten istället.
Jo så kan det ju vara. Det skulle som sagt ändå inte spela ngn roll om V släppte fram en ev. M-regering som bara sitter nåt halvår, de hinner knappt förstöra (ur V:s perspektiv), särskilt mkt ändå, på den lilla tiden.
V har därför fortfarande allt att vinna och inget att förlora, på att vägra släppa fram Maggan, om inte V får något inflytande. V visar då sina muskler inför valet och att de inte kommer ge med sig efter valet heller. Det vore bra för dem.