Citat:
Ursprungligen postat av
Jonas1968
Havet är påverkat av gravitationen eller tyngdaccelerationen (samma sak) och dras därmed mot jorden och eftersom jorden är så pass stor som den är så ser vattnet platt ut. Man måste upp en bit ut i rymden för att se att vattnet har en kurvatur. Ytspänningen har naturligtvis mycket liten effekt här. I tyngdlöshet (På ISS eller i ett parabolflygningsplan) så bildar vattnet istället stora klot pga ytspänningen.
5 miles=drygt 8 km går det naturligtvis att se utan problem med hjälp av lite refraktion som hjälper till. En helt annan sak på 8 eller 80 mil.
Det finns ingen kurvatur överhuvudtaget och det är bevisat hundratals gånger då Nasa fejkar alla deras bilder , det finns inte en enda bild som visar hela jorden från den så kallade rymden
https://www.youtube.com/watch?v=zoGjqeow_xs&list=PLZkIgF2ohqWoEDte-AsGwc9GkKZe8K1hJ
Gravitation finns inte heller och bara ett hjärntvättat kioskmongo kan tro att vi bor på ett klot som snurrar 1000 km/h och att ingen flyger av klotet, inte ens vattnet
Det lutar mer åt att vi bor i en krater som givetvis är platt men kratern kan möjligtvis vara del av en planet, om det är en krater då har både sidorna rätt, på platt och rundjordarna
Crater earth teorin förklaras ganska bra i denna kanalen
https://www.youtube.com/user/godgevlamste/videos
'
En annan möjlighet är att ta en båt och en massa bränsle. Följ helt enkelt Antarktis stränder. Och filma det som bevis, som i filmen Contact förutom att folk kommer att se stranden istället för grått brus.
Rund jord: båten kommer att gå x antal sjömil, filma resan och vara på samma plats (kortast och minst mängd diesel
Flat Earth: båten kommer att gå x antal sjömil, filma resan och vara på samma plats (längst och mest mängd diesel
https://rickpotvinflatearth.blogspot.com/?m=0