Citat:
Ursprungligen postat av
ppp333
Man måste komma ihåg att hon inte är ensam att ta detta dåliga beslut..hon har chefer över sig som troligen gillat och uppmuntrat reportaget. Nina är inte särskilt skarp det märker man när man ser henne på redaktionen när hon ska agera grindvakt. Det är pinsam cringe att se.
Visst är det förmodligen så. Det är dock Nina som har genomfört intervjun och författat artikeln. Om hon inte kan stå för vad hon skriver så ska hon kanske söka sig till en annan bransch.
Vidare anser jag att hon borde ha haft civilkurage nog att stå upp mot sin chef och vägrat genomföra intervjun ifall hon fick order om att mörka våldtäkten.
Men nu är vi inne på spekulationer, ingen av oss vet hur snacket mellan Nina och hennes chefer gick.