Citat:
Ursprungligen postat av
LadySweden
Varför inte utgå ifrån att kidnappningen av NG har med mordet att göra? Ligger inte det närmast till hands? Eller funkar det inte så i de här kretsarna?
1. Nisse har inte gjort något fult mot dom. Inte så att någon av dom blev kidnappade, pressade osv.
2. Nisse anmälde inte ens kidnappningen utan det avslöjades via encro.
3. Nisse vittnade ej och dom fick låga straff för just det brottet.
4. Motiven var ekonomiska för Vårby + lite gammal ost för dalenbarnen men absolut inte så det kommer i skriva kontrakt ifrån Häktet-kalibern.
Summa summarum, givet att hela gänget dessutom sitter häktade så är nog denna motivbild allra, allra MINST sannolikt.
Det var DOM som försökte göra en fuling på Nisse. Nisse har inte betett sig illa mot dom på något sätt.
Och alla som suttit häktade, med eller utan restriktioner vet hur satans svårt det är ens att prata med familj, barn. Ännu mindre skriva kontrakt.
Båda nätverken tämligen vingklippta av encro även.
Man vet aldrig men jag ser kidnappningen som motiv som HÖGST osannolikt givet hur det händelseförloppet skett och att dom är internerade.
Jävligt osannolikt faktiskt. Snudd på omöjligt.