2021-10-24, 12:05
  #3493
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av srebrenica
Dubbla budskap
Dubbelmoral
Konflikträdsla

Welcome to Sweden, landet som inte fattat att vi tagit emot is krigare som skurit halsen av folk i religionens namn. Eller bara kört lite nice Jihad. Självklart är det synd om många som kommit hit. Men förstå att det bor människor här som varit med om både det ena och det andra och har referensramar som skiljer sig totalt från vad vi har med oss som helyllesvenskar. Detta måste man förstå. Rekommenderar alla naiva föräldrar i Sverige att gånin på theync.com och scroöla runt bland videos där. Då blir det tydligt att utanför Sverige händer mycket konstigt men att det i viss mån faktiskt påverkar våra liv här. Livet är inte att bara att vara överens och ta hand om varandra. Det är också att ställa krav och upprätthålla lag och ordning. Fattar man inte det kan man lägga av som politiker nu, gör inte de något på riktigt så blir det bara värre!

Nu tycktes de föräldrar som jag refererar till vara just "helyllesvenskar". Visst kan våra politiker bidra med vissa saker men i första hand är det alla föräldrar som inte fullgjort sin plikt som ansvarar för den utveckling vi ser. Media visar dagligen "negermammor" som säger sig sörja sina skjutna söner. Förstår tydligen inte att är just de själva som bär det största ansvaret. Politikernas ansvar i dessa fall är dock att vi släppt in alldeles för många i landet.
Citera
2021-10-24, 12:07
  #3494
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Xfiles
Har ju varit snack om allt från Rissne till DP/HH också. Skrev detta inlägg igår:

"Teori: Dumle från DP som har goat honom, till vilka i såfall? Inte till deras ärkefiende SHZ/FLG kan man väl anta. Då hade även Dumle blivit klippt. Så Yasin kopplingen verkar vara svag oavsett om Dumle har goat eller ej.

DP är allierad med HH. Har Dumle goat honom till HH? Detta i och med knivskärningen på Nosh för 2 v sedan, då det ryktas om att en ur HH blev knivhuggen av Einar o co. Men Adel som är bra vän med Einar och som var med den kvällen på Nosh samt även igår under mordet är väl också allierad till HH och skulle han tillåta att någon rör Einar? Iof kanske det inte spelar någon roll för HH om Adel och Einar är polare och de skiter totalt i Adel då han inte har något att säga till om i HH, eller?"

Kan vara så att HH skiter fullständigt i Adel
Citera
2021-10-24, 12:08
  #3495
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av JeffDahmer
Flera rappare har blivit mördade i Sverige. Varför uppmärksammas Einar så mycket mer? Är det för att han råkar vara etnisk svensk?

vilken rappare
Citera
2021-10-24, 12:10
  #3496
Medlem
mjohan84s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av CoolGenerator
Man tar knappast livet ur nån p g a avundsjuka
Det här handlar mer om konflikten med maffian från Vårby, mordet på Havals bror Daro som Einar med all sannolikhet var med och planlade, knivhuggningen av Z på Nosh den 9 oktober
Inte ens maffian är så dum att den dödar med avundsjuka som drivkraft
Morden tjänar ett djupare syfte än så


Tror denna intervju sätter fingret på det

https://www.aftonbladet.se/nojesbladet/a/XqWP8b/alex-ceesay-hiphop-ar-inte-en-vag-ut--det-ar-en-vag-in-i-kriminalite
Citera
2021-10-24, 12:10
  #3497
Moderator
intermittentexplosivitets avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Stefan S
Säkerligen har det hänt saker som inte är allmänt kända, men det hela behöver inte vara mer komplicerat än det vi redan känner till. Einár lät trots allt bli att betala de tre miljoner kronor vissa ville ha och istället hamnade de inblandade i fängelse. Det oavsett i vilken mån Einár deltog i utredningen eller inte.

Hans mamma sammanfattade det hela ganska bra i ett av förhören:



Om det inte blev några repressalier för Einár, i synnerhet sedan allting blivit offentligt, skulle Vårbynätverkets rykte undergrävas. Om de hotar att döda folk om de inte får "sina" pengar, men hoten sedan inte förverkligas försvinner en viktig del av deras strategi.

Det i sig skulle motivera ett mord i dessa kretsar. Inte sagt att det verkligen var motivet, för det finns tragiskt nog flera tänkbara scenarier, vilket i sig är väldigt talande.
Ja, det kan mycket väl vara så enkelt att man ser mordet som en språngbräda i karriären, nu när många tongivande sitter i förvar...
Citera
2021-10-24, 12:15
  #3498
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av TheCryptKeeper
Tillhör inte han bro nätverket?

Nån skrev nyss ’glöm honom de var nära kompisar’. Nu uttalar sig GW- att Einar nog bestämt träff med ’några vänner’. Vem vet något egentligen? Kan väl mkt väl vara en polare som förrått honom. Soppa detta!!

Kan nån säga nåt som leder oss framåt?
Citera
2021-10-24, 12:19
  #3499
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av 1vargen
vilken rappare
Tror han syftar på Rozh. Men det klart Einar hörs och syns mer då han måste vara en av dom rapparna som är mest framgångsrik
Citera
2021-10-24, 12:21
  #3500
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Babyspenat
Tror han syftar på Rozh. Men det klart Einar hörs och syns mer då han måste vara en av dom rapparna som är mest framgångsrik
Framförallt så visste inte en jävel utom närmast sörjande vem Rozh var innan han blev poppad.
Citera
2021-10-24, 12:23
  #3501
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Wolfie81
Nån skrev nyss ’glöm honom de var nära kompisar’. Nu uttalar sig GW- att Einar nog bestämt träff med ’några vänner’. Vem vet något egentligen? Kan väl mkt väl vara en polare som förrått honom. Soppa detta!!

Kan nån säga nåt som leder oss framåt?

Det ryktas om två artister som tidigare nämnts som Dumle och Adel
Dumle klassas ju numera som artist
Citera
2021-10-24, 12:24
  #3502
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Public.Enemy
Eurooo är från baggarmossen men hans grabbar är från skaprnöck han är ju på havals sida det var euroo vänner som döda Einar.


Ja han var ju med på kidnappningen har jag för mig, men jag vet ju också att Einar har setts med honom efter det samt att han någon gång nämt på sin insta under rättegången mot Euro och de andra att Euro är hans bror
Citera
2021-10-24, 12:25
  #3503
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av xlxerox
Han kanske har Einars material och presenterar det nu som sitt eget.


Tyvärr inte, Han spelade upp låtar som han sa på livean att han har skrivit under 30 timmar, flera låtar då alltså. Såg för glad och hypad ut för att vara en kille som Einar såg som sin "bror"
Citera
2021-10-24, 12:29
  #3504
Medlem
Aston-Martins avatar
Kan någon samanfatta timmarna fram till mordet? Vad gjorde Einar? Vad han tillsammans med dessa två artister (Adel & Dumle) fram tills skotten föll? Blev artisterna vittne till mordet? Blev dessa jagade av gärningsmannen innan eller? Hur går ryktena?
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in