Citat:
Ursprungligen postat av
intermittentexplosivitet
Visst, att han kränkt någon med en text, skulle kallas till rätten angående sin egna kidnappning, men att han dödades och inte bara hotades/skadades. Kan han ha golat ner någon (eller flera, informatör till polisen kanske) eller suttit på vetskap om något stort (stor narkotikaleverans)? Han var ju i Amsterdam nyss och visst beslagtog polisen ett stort parti cannabis i Järva för lite sedan...?
Säkerligen har det hänt saker som inte är allmänt kända, men det hela behöver inte vara mer komplicerat än det vi redan känner till. Einár lät trots allt bli att betala de tre miljoner kronor vissa ville ha och istället hamnade de inblandade i fängelse. Det oavsett i vilken mån Einár deltog i utredningen eller inte.
Hans mamma sammanfattade det hela ganska bra i ett av förhören:
Citat:
Personerna krävde Nils på pengar på en miljonsumma. Gärningspersonerna ska ha sagt att om de säger någonting till polisen så kommer Nils och hans mamma att dö.
Nils blev släppt och tog sig sedan hem direkt.
Händelsen skall ha filmats tror Lena eftersom Nils har sagt: "Det är bra om de lägger ut det här för då bevisas det hur galna de här människorna är".
[...]
Nils har blivit kontaktad flera gånger via sms där okända personer bland annat skriver att de skulle betalat för en vecka sedan. Nils har sagt att folk kommer komma efter honom nu eftersom han inte svarat.
Nils har sagt till Lena: "du vet inte vilka det här är, du kan inte anmäla det här", "dem har inga spärrar".
Lena uppfattar det som att det är farliga personer som utsatt honom.
Lena och hela familjen är rädda för sina liv. Lena uppfattar det som en hotsituation och att de kräver dem på pengar på flera miljoner.
Om det inte blev några repressalier för Einár, i synnerhet sedan allting blivit offentligt, skulle Vårbynätverkets rykte undergrävas. Om de hotar att döda folk om de inte får "sina" pengar, men hoten sedan inte förverkligas försvinner en viktig del av deras strategi.
Det i sig skulle motivera ett mord i dessa kretsar. Inte sagt att det verkligen var motivet, för det finns tragiskt nog flera tänkbara scenarier, vilket i sig är väldigt talande.