Citat:
Ursprungligen postat av
Dendummasillen
Valde du ämnet "jorden är en snurrande boll", helt själv?
Ja det gjorde jag. Anledningen till min kommentar är att alla argument från FE är en upprepning av vad Eric Dubay och andra har skrivit. Jag har inte upptäckt en enda originell tanke från någon av er som deltar i platt jord diskussionen på plattjordsidan. Det är därför jag tror att du är infekterad av Eric Dubays 200 bevis
Citat:
Ursprungligen postat av
Dendummasillen
din vetenskapliga nyfikenhet ens hunnit utvecklats i din hjärna när du först trodde jorden var en snurrande boll? (Obs, inget försök att håna dig, utan en seriös fråga som du kanske kan fundera över litegrann)
Ingen aning, och jag förstår inte varför det är viktigt. Du är helt upphängd av att det du gör är att göra vetenskap på eget initiativ.
Du skriver:
"Om det visar sig att en plan yta skulle uttrycka sig precis som vi ser vår verklighet, kan du ta dina frågor om flygtider och hur magnetism fungerar på en plan jord, och undersöka" omöjligheterna "med dem igen."
Ser du hur dumt det här är?
Jag behöver inte undersöka omöjligheterna igen.
Om jorden är platt, går planen och använder lika mycket tid ändå, och det måste förklaras.
Detsamma gäller till exempel för midnattssolen i Antarktis. Om jorden är platt måste det förklaras hur detta är möjligt.
Jag har frågat gång på gång, men får aldrig svar. Från dig, minst av allt, för det verkar som att du bara sitter och är stolt över att du är tuff nog att säga att vi är fega, och därför behöver du inte krångla till så triviala frågor.
Enligt Gleason finns det inga svar på de frågor jag ställer, och då kan jorden inte vara platt.
Då säger någon: "Gleason är inte korrekt. Det finns ingen korrekt platt jordkarta. Neivel, men världen finns, och om det inte finns någon karta nu, måste det fortfarande vara möjligt att förklara de fenomen jag har beskrivit. Håller du inte med om att vi måste förhålla oss till verkligheten oavsett om jorden är platt eller rund.
Varför i hela världen ska vi tro att jorden är platt när sådana nyckelfrågor aldrig besvaras? Anledningen måste vara att det inte finns några svar.
.... vågar du inte heller ta utmaningen? Inte konstigt, men då kan du fortsätta berätta att vi är hjärntvättade, medan du tänker självständigt, om än med god hjälp av Eric Dubay.