Citat:
Ursprungligen postat av
Onlyplaydanuts
Som jag ser det uppnår man två saker genom att vaccinera unga, man skapar horder av superspridare och man tar död på möjligheten att bli av med corona på lång sikt.
Jag tror det finns ytterligare en aspekt. När man sätter tryck på människor som inte vill/behöver vaccinera sig, så skapar man en friktionsyta där nyttan av vaccination börjar ifrågasättas av ganska stora delar av befolkningen (på goda grunder). Det motståndet spiller sen över på alla åldersgrupper.
Typ att många 25-åringar i Rinkeby snackar ner vaccinet (de behöver inte vaccinet, och har inte heller högt förtroende för svenska staten). Snacket går, sen vill deras 55-åriga farbror inte heller vaccinera sig.
Det är lockande att skylla på den som ifrågasätter, censurera och försöka styra det allmänna samtalet. Själv tycker jag det bara är extremt dålig marknadsföring av vaccinet att använda tvångsmetoder, vaccinera folk med antikroppar och massvaccinera friska barn och ungdomar. Man får vad man skördar.