Citat:
Ursprungligen postat av
NoTruce
Jag hoppas att han kryar på sig snart.
En from önskan, som de flesta som inte är totalt über-SD-hatiska naturligtvis håller med om.
Det skall nog gå bra, skall du se - vården vet mer om lämplig behandling idag, Mattias är heller inte en åldring med allmänt låg hälsostatus. Det man kan lära sig är dock att det blir enklare för alla (individ, skattebetalare, omgivning etc) att hantera Covid om man vaccinerar sig. Om man glömt, inte varit motiverad eller övertygad om att man får 5G-antenner i hela kroppen och bara bidrar till Big Pharmas vinster är ju inte så lätt att veta. Ren idioti skall heller inte uteslutas.
I ett fritt samhälle kan man naturligtvis inte tvinga någon till förebyggande (eller ens akut) behandling - men inte heller tvärtom... Detta gör att alla skadeglada förslag om att "de får skylla sig själva" och annat i den stilen blir verkningslösa.
Det man kan observera att det inte verkar så vanligt att riktiga (principiella)
antivaxxers kryper ner i någon håla för att reda ut sjukdomen via egen kraft, utan att när Covid (eller något annat hjälpligt förebyggbart) slår till vill man gärna ha den dyrbara IVA-vård som trots allt ges på sjukhusen.