Citat:
Ursprungligen postat av
HejaFinland
Jag menar bara att nationell är ett okänt begrepp t.o.m. bland sverigedemokrater. Det används av folk i AfS och ännu mer radikala grupper. SD kallar sig nationalister och det är väl därför MP och S kallar oss bruna nu. Men de representerar ju bara cirka 32 % av väljarna. Vi kan ta tillbaka det ordet, inte hitta på nya, det måste vi om vi skall kunna rädda landet.
Nationell är inte ett nytt ord. En förutsättning för att vara nationalist är att vara nationell. Vi sjunger så att säga nationalen när globalisterna sjunger internationalen. När vi kallar oss svenskar kallar de sig jordbor.
"Synonymer till nationell
national‑, folk‑, hela folkets, utmärkande för ett folk, etnisk; inhemsk, inrikes; rikstäckande, statlig; nationalistisk, fosterländsk
motsatsord
internationell, regional, lokal"
https://www.synonymer.se/sv-syn/nationell
Det handlar om identifikation. Väljaren behöver identifiera sig med Sverige och dem som redan bor här, som ett första steg. Stina som arbetar på Posten och röstar S identifierar sig med att vara en solidarisk tjej som bryr sig om människor. Hon gillar inte M och inte heller globala imperier som skor sig på vanliga arbetare. Hon vill inte ha hit kriminella, men hon vill att vi tar emot flyktingar. Att bry sig om "hudfärg" är nazism för Stina, och kultur handlar om mat, dans och konstmuseum. Att bråka om svensk kultur är långt ifrån Stinas vardag och hon skulle aldrig kalla sig kulturnationalist.
Det Stina ändå kan identifiera sig med är Sverige och den socialdemokratiska modellen. Här blir det nu en kamp mellan S och SD om att Stina ska identifiera sig med rätt parti, och S har klart övertag. SDs trumfkort är nationell vs internationell. "Den svenska modellen" behöver här gestaltas av SD. Lätt blir det inte.
Edit;
Med risk för att tjata;
SD kan även lyfta kvinnofrågor. 8 partier kallar sig feminister,
ingen lyfter kvinnofrågor.