Citat:
Ursprungligen postat av
lillaflippen
Jo precis, det vet jag. Funderade mer på hur starkt ett +1 bevis anses vara. Är det ofta man får fram +1? Är det jubel när man får fram ett bevisföremål på +1 eller är det mer "åh fan, kommer det här hålla?".
Generellt så presenterar åklagare alla tekniska resultat (oavsett styrka) som "det är styrkt att...". Om försvarsadvokater börjar prata om siffrorna (d v s +1 vs +4), så brukar åklagaren kalla vittnen från NFC som får förklara bedömningsskalan och redogöra för sin expertis. Rätten går sällan rakt på tvären mot ett "svagt" tekniskt bevis om det inte finns starkare teknisk bevisning som pekar i en annan riktning. Den här tråden innehåller långa diskussioner om NFCs bedömningsskala, och förtydliganden av den är lätta att googla fram.
Även om teknikerna inte kan passa ihop tejpens rivytor på den rulle som finns, så blir det i praktiken orimligt att det inte skulle vara fråga om den rullen då blod från offret som hade tejpremsorna i håret fanns på rullen som hade samma typ av tejp som fanns i håret.