2021-10-14, 19:49
  #2545
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Ken Dryden
Jag tycker att det är uppenbart att de fem personerna (varav tre var pensionärer på väg mot sin 80-årsdag) dog på grund av den norska polisens ansvarslösa vapenregler.

Klockan 18.12 kommer första larmet till polisen. En galning går runt på Coop i Kongsberg och hotar människor och avlossar pilar, som då inte har dödat någon.

Klockan 18.17 får patrullen på väg meddelande om att det kan handla om fara för människoliv.

Klockan 18.18 är den första patrullen på plats. Mannen dyker upp och avlossar pilar mot polismännen, som blir mycket rädda och tar betäckning, eftersom de inte är utrustade för att ingripa. Medan de ligger gömda flyr gärningsmännen.

Klockan 18.23 ansluter ytterligare 20 patruller. De börjar leta, men hittar ingen. Under tiden passar mannen på att mörda fem människor - varav merparten är äldre kvinnor.

Klockan 18.47 grips mannen. En polisman har då fått fram ett vapen och avlossat ett varningsskott vilket fått mannen att inse situationens allvar för egen del. Han ger upp.

Jag är av den uppfattningen att beväpnad polis i den första patrullen antingen kunnat döda mannen direkt redan klockan 18.18 eller också skrämma honom till underkastelse genom ett varningsskott och därigenom rädda fem människors liv.

Nu blev istället den första patrullen mycket skrämd och sprang iväg för att gömma sig. Konsekvenserna är mycket tydliga. Norsk polis agerar på ett sätt som faktiskt dödar deras egna medborgare.

Andra typer av metodfel begicks även på Utöja av norsk polis. Om norrmännen agerat som poliskårer gör i vanliga länder så tror jag att 30-40 människoliv hade kunnat räddas.

Baggarna får ta sig en funderare på det där.
Din uintelligente antakelse er komplett feil.
Citera
2021-10-14, 19:50
  #2546
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av StockholmMotala
35 minuter för att polisen att få fram ett vapen?
Hur är det möjligt??

Vad säger att det tog 35 min att få fram vapen?
Citera
2021-10-14, 19:50
  #2547
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av DrMuggenD
Du fattar väl att mental ohälsa är grunden till såna här tragedier?
Helt korrekt. Manglende bevilgninger på psykisk helse er årsaken til denne tragedien. Ikke politiets agerende. Ikke eventuell konvertering. Fyren at komplett gal, det kan man se av videoen han la ut. Framstår som å ha mistet det totalt.
Citera
2021-10-14, 19:51
  #2548
Medlem
jugbandbluess avatar
Citat:
Ursprungligen postat av LilaBojke
Jag förstår att du är lika korkad som vilken högerextrem som helst men inte ens den halva hjärncell som du har kvar kan vara så dum? Men men, du får gärna bevisa motsatsen.

Inte ens den versen säger "bär vittne att ni är muslimer", om du hade kunnat lite norska eller haft den mentala kapaciteten att använda Google Translate så skulle du förstått vad det är som står. Muslimer säger "bär vittne om att det endast finns en Gud" bland annat, precis som den versen påvisar. Inte "bär vittne att ni är muslimer", hahah.

du har gjort bort dig totalt i den här tråden, som i så många andra trådar. samtliga medier säger att GM är muslim. norges rikspolischef säger att GM är muslim. de har djupgående information om GM och de radikala muslimska miljöer som han i minst 4 år har vistats i. du har ingen information, utöver din lilla SSU-manual för desinformation på flashback.

självklart är du språkligt svagbegåvad, det förvånar ingen. lika självklart är det, åtminstone för normalbegåvade, att den gripne muslimens språkbruk har präglats av den våldsdyrkande muslimska skrift som han suttit och läst.

Citera
2021-10-14, 19:51
  #2549
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av TreponemaPallidum
Nej, han sköt pilar mot den andra patrullen som fick syn på honom, inte den första. Och därefter sprang han iväg. Fortfarande hade han inte mördat någon ännu och polisen visste inte vad som var på gång eller hur många GM det kunde tänkas finnas. Svensk polis hade, som jag skrev tidigare, skjutit verkanseld i detta läge - om det varit möjligt. Men vi vet inte hur det såg ut. Om han försvann i mörkret innan de fått upp vapnen t .ex., vilket är fullt möjligt om de var oförberedda på pilarna, är det inte bara att jaga efter honom utan vidare med tanke på ev. bakhåll och liknande, som någon annan skrev.

Varför larmades polisen 18.12 innan EAB hade börjat avlossa pilar inne i butiken? Det är sällsynt, för att inte säga helt bakvänt, att polis tillkallas först och sen utbryter den brottsliga händelsen.

Rättare beskrivet är att EAB gick till angrepp mot personer inne i butiken och därför larmades SOS/Polisen. Ett vittne beskriver hur hon sett butikspersonal komma krypande ut från butiken.

Det beskrivs som om EAB sen angripit andra människor utanför på torget och gatan samt siktat med pilbågen mot polisen där på platsen. Polisen ropade till de civila att söka skydd och ta sig bort från platsen.

Det beskrivs också att EAB angripit privatpersoner inne i deras hem. Är det sant?

Kanske har EAB några egenskaper gemensamt med Breivik, men den tydligaste är nog att de bägge talar norska. EAB är mer lik den svenska massmördaren Mattias Flink, som kokade över av ilska och bytte till uniform, gick till jobbet och hämtade vapen innan han gick till parken och ut på gatan och mördade 7-8 personer. För han var så arg och kränkt att hans f.d. flickvän hade gjort slut och inte ville vara ihop med honom. Hon lär ha varit rädd för honom. EAB verkar också vara någon som många har varit rädd för. Han har planerat det här pilbågsanfallet. För vad??
Citera
2021-10-14, 19:52
  #2550
Avslutad
Citat:
Ursprungligen postat av DrMuggenD
Du fattar väl att mental ohälsa är grunden till såna här tragedier?


Mental ohälsa pga invandring
Många blir deprimerade över sånt

Den här dansken blev tydligen så knasig så han konverterade till islam..


Är det mental ohälsa som gör att muslimextremister begår terrorbrott och önskar att hela västvärlden skulle sprängas i bitar?

Hmm ja du kanske har rätt. För det låter fan inte som svennebananprat
Citera
2021-10-14, 19:53
  #2551
Medlem
Studsbolls avatar
Hobbymusslan var hotfull redan för flera år sedan. Dåren borde suttit inspärrad istället för att ränna runt med pilbåge och kniv på stan. Släng in fanskapet i samma cell som Breivik så kan de puckla på varandra.
Citera
2021-10-14, 19:53
  #2552
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av LeifD2
Polisen måste följa lagen. Det finns inget lagrum för polisen att göra något åt en sådan här snubbe i förväg. Inget intresse i poliseledningen heller, där är man helt inriktad på att göra hembseök hos folk som uttrycker sig kritiskt mot islam eller ifrågasätter att småflickor skall bära slöja.
Helt riktigt men det är inte det jag menar. Jag menar att dom kunde hjälpt honom tidigare att komma ut ur radikaliseringen eftersom det tidigare också varit ett problem för polisen. Det är försent när väl en terror attack skett att göra något åt saken. Eftersom problemet funnits där i flera år säger polisen själva.
Citera
2021-10-14, 19:56
  #2553
Medlem
Var var det jag sa?

SJUKDOM

https://www.ttela.se/nyheter/v%C3%A4rlden/har-nog-mer-med-sjukdom-att-g%C3%B6ra-1.57071049
Citera
2021-10-14, 20:00
  #2554
Medlem
Horungen.Muhammeds avatar
Citat:
Ursprungligen postat av okok1
Polisen ska vara redo att offra sina liv för att skydda oss. Sluta med undanflykter och inse att polisens agerande ledde till 5 mord.

Polisen borde dömas för medhjälp till mord. Detta är inte okej!

Kompis, du kommer bli så besviken den dagen du behöver hjälp av polisen. De avvaktar tills gärningsmannen huggit sig trött och vill vila sig lite, då rullar de ut röda mattan till hotell Kronoberg med väckning och skjuts hem dagen efter.
Citera
2021-10-14, 20:01
  #2555
Medlem
Norsk polis talar om eventuell terror och gärningsmannen beskrivs som radikaliserad. Men det kan man nog lägga mindre vikt vid, enligt terrorforskaren Magnus Ranstorp.
Det här har nog mer att göra med psykologiska problem än att han är djupt inne i islamismen, säger han.
https://www.ttela.se/nyheter/v%C3%A4rlden/har-nog-mer-med-sjukdom-att-g%C3%B6ra-1.57071049
Citera
2021-10-14, 20:01
  #2556
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Picasso2
Off toipc... men du som kanske har koll på norsk straffrätt: finns det någon risk att Breivik någonsin blir fri? Säg om 30 år? 40?
Han kan søke, men da må han vise at han angrer og har helt motsatte holdninger av det som han har nu.....og han virker jo ikke som han kommer til å gjøre det. Han er fremdeles stolt av det han har gjort
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in