Citat:
Ursprungligen postat av
Tok-Frans
Hur skulle du gör om en attentasman står inne i en parkerad minibuss med ett raketgevär i handen?
1: Backa och vända.
2: Försöka ramma bussen?
3: Försöka ta dig ur skottlinjen så snabbt det går, även om det innebär att forcera ett vajer-räcke.
Är man så nära att man kan urskilja en attackerare med ak eller rpg, beroende på terrängen runt omkring kan man köra runt? Kan jag bromsa och vända, om Nej på allt det stop och backa slalom till jag är i skydd bakom större fordon eller är utom fara. Annars finns inte mycket att göra eftersom en eskort skulle då lagt sig och skyddat vip fordonet.
Man kan också stanna med vänster sida mot hotet och urlasta samtidigt som man ger nedhållande eld i hotets riktning. Men det STORA problemet är Sverige, avsaknad ibland av automatvapen. Men har sett Vilks livvakter på bild med automatvapen.
Bromsa och backa undan i slalom pga att försvårare träff samt att undvika andra trafikanter som kommer bakom som troligen stannar.
Nu blir det westernfilm för ikväll.