• 9
  • 10
2019-11-20, 11:38
  #109
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av Torabora
Vem godkände detta på Soc? Jag vill ha ett namn, flashback börja gräva tack!

Är boendet kommunalt så är det socialnämnden ni ska kolla på? Är det hyrda platser får ni kolla upphandlingen ?
Citera
2019-11-25, 15:35
  #110
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av Emmis87
Är boendet kommunalt så är det socialnämnden ni ska kolla på? Är det hyrda platser får ni kolla upphandlingen ?


Det verkar vara köpta platser via ett företag så det är främst upphandlingen man ska kolla på.....
Citera
2020-12-15, 13:09
  #111
Medlem
PatrickB8mans avatar
Malmö tvingas att betala 10 miljoner i böter efter SVT-granskning

https://www.svt.se/nyheter/lokalt/sk...r-i-skadestand

Ingen enskild person ställs inför rätta i vanlig sosse ordning !

Känns oerhört skönt att man INTE har betalat inkomstskatt sedan 1994
Citera
2020-12-16, 22:38
  #112
Medlem
spoilers avatar
"Kostnaden för de unga kriminellas boende var upp mot 1800 kronor per person och dygn. Total köpte kommunen den här sortens tjänster för 147 miljoner under ett år och det är alldeles för mycket för att man ska kunna göra det utan att fler får lämna anbud.

Sedat Arif (S) är kommunalråd med ansvar för socialtjänst. Han avböjer att kommentera Konkurrensverkets beslut."

https://www.svt.se/nyheter/lokalt/sk...r-i-skadestand
Citera
2021-02-16, 11:41
  #113
Medlem
spoilers avatar
"Förvaltningsrätten har nu slagit fast att Malmö stad måste böta tio miljoner kronor för att man inte upphandlat stödboendetjänster. Att så inte skett framkom efter att SVT Nyheter Skåne granskat stödboenden för kriminella.

Det är arbetsmarknads- och socialförvaltningen i Malmö som ansvarat för stödboendeplaceringarna."

https://www.svt.se/nyheter/lokalt/sk...lat-stodboende
Citera
2021-02-16, 11:42
  #114
Medlem
spoilers avatar
"För två år sedan granskade vi på SVT Nyheter Skåne hur Malmö stad placerade unga kriminella i en stödboendeverksamhet. Efter granskningen har IVO kritiserat kommunen och företaget och Malmö stad fått böter på tio miljoner kronor för den uteblivna upphandlingen.

Kretsen av unga kriminella har samtidigt fortsatt sin brottsliga bana, visar vår kartläggning."

https://www.svt.se/nyheter/lokalt/sk...a-gick-det-sen
Citera
2021-03-20, 17:10
  #115
Medlem
halaltarzans avatar
Citat:
Trots att de redan hade inkomst fick personer som Malmö stad placerade i ett stödboende mat, kläder, tv-spel, busskort och veckopeng betalt av stödboendet. Nu slår Skatteverket ner på boendeverksamhetens inköp och menar att de ska ses som privata kostnader för företagets ägare.

Citat:
De kriminella bjöds bland annat på en skidresa till Sälen för 75 000 kronor.

Citat:
Bland annat har företaget köpt Hugo Boss-kläder för 7 889 kronor åt en klient för att han skulle kunna delta på ett bröllop ”på ett anständigt vis”.

https://www.svt.se/nyheter/lokalt/sk...h-markesklader

Antar att det hör ihop, det är samma hus i båda artiklarna.
Citera
2021-03-20, 17:44
  #116
Medlem
spoilers avatar
Skattesmäll för stödboendets ägare – lät företaget betala lyxbåt och golfklubbor

https://www.svt.se/nyheter/lokalt/sk...retaget-betala
Citera
2021-08-28, 17:23
  #117
Medlem
spoilers avatar
"SVT Nyheter Skåne avslöjade 2018 att Malmö kommun köpt stödboende för mångmiljonbelopp till bland annat gängkriminella. De fick bo i centrala lägenheter med städhjälp, semesterresa och mat – samtidigt som de kunde fortsätta begå brott.

Nu tvingas företrädarna för stödboendet betala böter för brott mot socialtjänstlagen."

https://www.svt.se/nyheter/lokalt/sk...oms-till-boter

Flera tusenlappar i böter...
Citera
2021-09-12, 09:18
  #118
Medlem
Casual-Cultures avatar
Dom här kan ju inte bara vara ''gängkriminella'' utan jag tror mer på autistiska killar som har manipulerat någon blond tjej på socialförvaltningen alla som har haft med socialen att göra vet hur mycket blonda tjejer romantiserar om såna här skäggbarn. haha alla ska bo under samma tak och alla är lika retarded som får allt serverat men en då så gör dom bort säg uppenbar autism/asperger.
Citera
2024-09-28, 22:06
  #119
Medlem
-GGs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av JayJayAdams
Lägenheterna var till för kriminella som ville lämna det livet och börja om på nytt. De fick jobb, bostäder på väldigt attraktiva adresser, använda företagsbilar osv till en kostnad på ca 1500-1800kr/dygn per person.

Även som själva upplägget och summorna är galet, visar det ändå hur mycket hjälp man faktiskt får som kriminell att sluta vara kriminell. Men det är alltid upp till mottagarna att kunna bearbeta hjälpen korrekt och se vad den är till för för egen person och det egna livet.

Detta kan inte invandrarna generellt. Man perverterar i stället det och hjälpen. Ihop med föräldrar som inte tar ansvar för sin avkomma.


Socialen ger i regel stor hjälp och stora insatser för att bryta destruktivt beteende.
I det avseendet ska inte socialen ha skit.
Citera
  • 9
  • 10

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in