Citat:
Ursprungligen postat av
MissPeeRat
Bra tankar! Där kan det nog finnas något tror jag!
Han brukar köra runt med sin bil. Självklart stöter han på grannar lite då och då som vill slippa stå i kön. Kanske var det så den här dagen. Han plockade upp någon knarkare och Helena och sedan hände något och knarkarn hotade honom med stryk eller att Claes skulle få hela skulden om det kom fram eller något sådant.
Jag får inte ihop hur Helena frivilligt skulle åka med CL och nån knarkare eller dyl den natten.
Får inte ihop scenariot oavsett vittnen, typ Hanna, Lockerud..
Innan Helena gick ut från stadt, frågade hon om någon skulle åt hennes håll. Direkt efter när hon kliver ut stöter hon ihop med vännen BW som i sin tur har bilen till stadt. De samtalar, skulle hon varit akut behov av skjuts så är det rimligt att hon frågade honom. Om hon ångrade sej åkte hon nog med någon hon kände väl. Inte krångligt, ganska givet.
Om hon inte hamnade i CLs bil frivilligt, hur bar han sej åt. Helena var inget litet barn, hon var inte berusad och redlös.
Rövade CL bort henne nära hemmet vid stigen? Levde hon i bilen? Finner bara krångliga teorier.
Nyfiken på misstänkt händelse scenario.....