Citat:
Ursprungligen postat av
Pigge2
Men hon verkar ju haft klippkort på psyket i flera år och minst två diagnoser. Det kan hon inte fejka. Sen lär hon bli dömd för mord ( med all rätt) ändå men det går ju inte att förneka att hon har mentala problem.
Med tanke på hur psykvården, vården överhuvudtaget ser ut, så är det ingen som har koll.
Årskontroll...det händer mycket på ett år. När man läst de journaler som kommit ut med fupen, är det tydligt att den läkare som för tillfället ska bedöma patienten, inte har gått igenom äldre journaler.
Obland är hon rökare, ibland aldrig rökt, ett år ingen medicin, nästa köper hon på svarta marknaden. Inget alkoholmissbruk, men varför har hon då antabus?
Hejja Sverige friskt humör!
Det finns knappt engagerade läkare, det finns ingen tid att sätta sig in i varje patient. Som en jävla cirkus. Så, jo, det går att fuska med systemet.