Citat:
Ursprungligen postat av
RudyardKipling
Låg inte Dödens Väg mellan Jönköping och Borås? Visst var det olyckor förr vid Ljungby Markaryd men senaste 20 åren är väl allt gammalt i stort sett nytt? Tidigare åkte man väl igenom massa småsamhällen och det var 70 och 90 sträckor på landsväg med mötande trafik?
Nej det som gjorde sträckan så farlig var att det var 1+1 vägar, höga hastigheter och mycket tung trafik i mötande körfält. E4 förbinder ju Stockholm med kontinenten (via Öresundsbron, Helsingborg, Trelleborg etc.). Många företag har också sina distributionscentraler utanför Jönköping. Enligt en artikel jag hittade så omkom 32 personer på sträckan under en 10-årsperiod fram till början av 2000-talet.
Nu tror jag iofs att Trafikverket byggt om sträckan efter alla dödsolyckor. Men det kan vara värt att ha det i åtanke. Sträckan var i alla fall för en riktig dödsfälla.