Citat:
Ursprungligen postat av
thebandit777
Bytte till Cheap Energy förra månaden, men priset i avtalet stämmer inte. Elpriset enligt Cheap Energy är 88,99 öre/kWh - spotpriset ligger på 0,588.
Fakturan är dubbelt så dyr som enligt avtalets exempel. Är jag blåst? Vad kan jag göra?
Ring/kontakta konsumentombudsmannen.
Det verkar faktiskt som att det "Cheap Energy" håller på med saker som är kriminella.
Men såna här svin verkar oftast komma undan med sina brott, till skillnad från nån fattig stackare som snattar mat eller åker utan biljett i kollektivtrafiken.
Ju mer pengar en brottsling lyckas roffa åt sig, desto mindre är risken att denne får nåt straff för det.
Även om detta företag lyckas fiffla sig till att dom inte får något straff, så är faktum att det dom gjort och gör, är verkligen omoraliskt.
Såna som skor sig på gamla och försvarslösa människor, och människor som är lite "dumsnälla" och lätta att manipulera för proffs som cheap energi, ja dom måste ju vara psykopater.
Man undrar hur dom sover gott om nätterna.
Girighet kombinerat med psykopati/sociopati och en allmän brist på moral är en farlig kombination.
Det finns även advokater man kan få gratis råd av, sök på Google, för advokater kan nog mer om lagen än dessa svin.
Lycka till