Citat:
Ursprungligen postat av
Bratis
Barn behöver sin mamma, det säger väl sig själv. Att känna sig/vara oönskad och sedan lämnas ger ofta diagnoser oavsett om det finns andra omkring dem. Ingen kan ersätta mamma. Att hon ens lämnat dem är ansvarslöst.
Man ska inte döma henne innan man känner till alla fakta.
Hon kommer från en liten stad och ett katolsk land där preventivmedel är förbjudna av kyrkan. Hon träffar en kille och blir gravid. Så klart måste de gifta sig. Och så kommer det fyra barn på raken. Jag tror inte på det där med 3 pappor.
Så av nån anledning relation går i kras. Och hon själv då har ingen utbildning. Jobbet? Med jobb i polska småstäder är lika som i svenska Norrland. Hon kan inte försörja de. Men har en tjejkompis som jobbar i Sverige och som lovat fixa jobbet. Hon lämnar barnen med pappa och åker till Sverige. Träffar CR och har hopp om att ha bra liv och Beatas mamma vittnar att från början var hon väldigt lycklig. Hon tar sina barn från Polen till Sverige. Sen börjar allt förändras. Har hon inte vittnat att misshandel skedde från 2016? Enligt hennes mamma eskalerar våldet och från december förra året är rena helvete.