Citat:
Ursprungligen postat av
BummingAround
konstigt att polisen o hans familj som bodde där inte upptäckt att grannen stod skriven på sin (fel) adress
vet ingen i min bekantskapskrets som inte kollat in sina publika registrerade uppgifter (ratsit etc), dessutom skickar alltid skatteverket ut en bekräftelse vid adressändring - posten/nordpost är noga med att det är lägenhetsnumret (i detta fall 1301) som försändelsen skall levereras till
ingen härinne vet orsak till varför Mark är skriven på 1301 - allt är antaganden
Inte jättekonstigt direkt, kanske han får väldigt lite post och när det väl någon gång ibland slinker in ett kuvert så tänker man kanske att det blivit fel levererat av någon postiljon, ingen har förtroende för postnord liksom.
Ifall Skatteverket skickar ut en bekräftelse så kanske man bara tycker på axlarna, eller så har han skrivit sig där tidigare, innan nuvarande hyresgäst flyttade in.
Då har man ju inte en susning, dessutom måste man ansöka till Skatteverket för att få det borttaget, men det är heller inte så enkelt.
Antingen är det av paranoia eller av ett enkelt misstag, men något säger mig att ifall personen väntat post så skulle han nog hört av sig till varenda berörd myndighet om han inte fått posten.
Men, betalar du alla räkningar på nätet och får den till Kivra eller internetbanken/autogiro, då är det inte mycket post man får hem.
Så ifall det dimper ner 1-2 brev i halvåret skulle jag tänka att brevbärare gjort ett misstag.
Så inte så knepigt kanske..