Om polisen skall ha en chans att lösa åtminstone ett av alla otaliga bombningar i år så är det väl bäst att knäppa en "ensam galning" och syndabock i "självförsvar". Han har ju liksom inte så mycket att sätta emot även om han tvångsinterneras på psyket ..
Japp, han får bli ansiktet utåt så det inte skall verka som om dem tappat makten
Intressant utveckling. Ja, när omständigheterna känns udda och dådet skiljer sig från de vanliga bombdåden, så är det inte orimligt att fundera på om gärningsmannen är udda och att motivet är ett annat än vid de vanliga bombdåden.
Känns väl dock rätt osannolikt att gärningsmannen ska ha placerat ut fler bomber, men vem fan vet.. Hoppas han grips snabbt. Annars lär han väl iofs ta livet av sig.
Stämmer ej, hans mor är svensk men har bott i Gdansk och i Zamosc. Pappan var dock polack.
Hur kommer det sig då att Mark blev sur i tingsrätten för att han inte fått möjlighet att tolka till mammans modersmål, enligt vad som länkats här tidigare?
Vad gäller det minnestest som getts in till tingsrätten anser Mark Lorentzon att det är anmärkningsvärt att det utförts utan att han var närvarande och utan att han fick möjlighet att tolka till Maria Lorentzons modersmål.
Peter Schmeichels far stammer fra Polen, hans mor fra Danmark (Caroline Wozniackis forældre stammer derimod begge fra Polen), men begge disse sportsstjerner er selvfølgelig danske - så vi har lidt at være stolte over i Danmark!
VEDRØRENDE SPRÆNGNINGEN:
Jeg ser, at der tales om, at den mistænkte bombemand skulle være vokset op i huset, der er søndersprængt. Dette undrer mig, da huset ikke ser ud til at være ret gammelt; i hvert tilfælde ikke omkring de 50-55 år.
Er der en venlig sjæl, der kan gøre mig lidt klogere på, hvornår huset stod færdigt?
På forhånd tak.
På MRkoll kollar man upp svenskarna
Han flyttade till sin nuvarande lägenhet för 1 år sedan (den 30 september 2020). Här bor han tillsammans med flera personer - det är t.ex. mannsnamn och kvinnonamn...
Googlade lite, det finns visst en forskare i Göteborg som heter B*ngt Lorentzon, på den här bilden är han väldigt
lik misstänkt GM, kan de vara släkt? https://www.bbc.com/news/business-38843341
Haha .. ser ut så. Men inte han som är misstänkt. Undra va hans polska namn är iaf