Citat:
Ursprungligen postat av
farbror_barbro
Men hur menar du att lastbils-hålet skulle var E&A hål #1 samtidigt som det inte vuxit? Det finns ju ingen chans att kunna se in på bildäck genom hålet vi ser i Dplay-filmen. Allt man ser är några trasor.
Men du är tf. bildexpert i tråden, så jag böjer mig gärna för din bedömning om detta.
Trött nu så hoppas jag inte snurrar till det nu, men du vet ju att nedåt på Estonia är uppåt i bild osv...
E&A filmar till stor del sprickan nedanför fendern (dvs upptill i bild) och det är där handduken syns, men E&A riktar även bitvis kameran nedåt mot området ovanför fendern.
Filmen från HK 2021 visar till större del området från fendern och uppåt (dvs nedåt i bild) och det är strax ovanför den avslitna fender de zoomar in på lastbilen (nedåt i bild)
I HK 2021 sammanfattning slide 35 - 39 syns skärmdumpar ur aktuell film.
https://pilv.mkm.ee/s/sWqlesShxLKcUM2/download?path=%2F9.07%20presetatsioonid&files=Esto nia%20presentation%2009.07.2021.pdf
Av tidsstämpeln på filmen framgår att horisontella hål #2 filmas kl 00:07, lasbilen kl 00:29 och "skrovgenomföringen" vid hål #1 kl 00:32 så tidsmässigt placerar det lastbilsbilden vid hål #1.
Filmen SR la ut är utan klipp och i samma sekvens som lastbilen syns en svart D-formad del som jag diskuterar här:
(FB) Nya uppgifter om Estonia - hål midskepps. (2020-09-24)
Samma D-formade detalj går skönja vid ungefär 22:33 i Dplay avsnitt 5
https://youtu.be/BDNGoaSDYqk?t=1352
Därmed anser jag lasbilen vara kopplad till hål #1 och det finns likheter i E&A hål #1 samt HK 2021 hål #1 som tyder på att det mesta är oförändrat.
Dock verkade det ju när vi diskuterade detta tidigare som att en metallbit invid runda skrovgenomföringen saknas i HK 2021 så viss förändring kanske skett.
Gissningsvis hade E&A sämre sikt, eller sämre möjlighet att lysa och zooma och såg därför inte lastbilen som HK 2021 visar.
Får se om du landar i liknande slutsats när du läst ikapp och fått sova på saken 😏
God natt.