Citat:
Ursprungligen postat av
adam7
Ja och nej. Driftskostnader spelar in så att det är ett måste-krav. Systemet skall alltså kunna användas i fredstid med en viss max-kostnad. Klarar stystemet inte det, kommer systemet inte till sista ronden. I den sista ronden bedöms de system som klarat av alla måste-krav. Sista ronden gäller stridsförmåga och bedöms i ett antal simulerade krigsspel.
Där poängsätts alltså de system som klarat måste-kraven. Från måste-kraven ges inga poäng.
I krig lönar det sig inte att skaffa en bra kompromiss mellan pris och prestanda. Man skaffar det bästa man har råd att skaffa.
Alla vapensystem är en kompromiss eftersom allt har en baksida. F35 har bästa smygegenskaperna men sämre fartresurser.
Smygegenskaperna driver upp underhållskostnaderna etc.
Thypoon har mycket goda fartresurser med sämre stealth. Dock god lastförmåga och räckvidd.
Gripen billigast att flyga dock sämst fartresurser och lägst lastförmåga men bra EW och länk etc.
Om fienden bedöms främst ha icke stealthflyg så lär integration till sensorer med lång räckvidd duga bra mot Mig 29, SU27,30,34,35 etc. eftersom det är antagligen det man kommer att möta uteslutande fram till 2040 åtminstone kanske ända till 2050.
Så att man inte kompromissar är skitprat.