Diktatur är att överdriva, men om jag inte minns fel så förbjöds ett tag landets medborgare att resa in i landet* om de nyligen hade varit i Indien. Det låter som ett brott mot
Citat:
Var och en har rätt att lämna varje land, även sitt eget, och att återvända till sitt land.
vilket är en så kallad mänsklig rättighet (13.2).
De hänvisades till någon lag (kanske Biosecurity act?) som hotade med flerårigt fängelsestraff, men någon, jag tror det var PM Scott, kommenterade det med att något om att ingen hamnar i fängelse för det där.
Det ser inte bra ut att ungefär samtidigt erbjuda utrikeskändisar en coronafri tillvaro, inklusive möjlighet till relativt bekväm hemmakarantän. Jag läste något om att det, i kombination med flygbegränsningar, gjorde att biljettpriserna blev väldigt höga.
Jag anser för övrigt att om man under pågående pandemi reser iväg så får man räkna med att det kan bli problem.
* Det kan jämföras med när Sverige förbjöd passagerarflyg från England. Det som förbjöds var bara själva flygtransporten av människor till Sverige, att köra hit en tom maskin för att hämta passagerare var OK. Så när British Airways landade med passagerare gjorde de fel, men de svenska medborgarna som fanns ombord fick komma in i landet (se regeringsformen, 2 kapitlet, 7 paragrafen). Utlänningarna fick vända om.
Ur minnet, varning för detaljfel.