2021-09-16, 12:30
  #13
Medlem
HEDP502s avatar
Med tanke på geografin, så är valet av atomdrift till ubåtarna en no-brainer.
• Projektet känns å andra sidan som en oproportionerligt stor investering för ett land vars ekonomi (och folkmängd) i praktiken är ett Sverige gånger 2,5.

• Den australiensiska ekonomins storlek i absoluta tal motsvarar nästan exakt den ryska (vilket visar hur långt Putin är villig att gå för att framstå som den tøffaste gutten på skolgården).

• Peter Jennings, executive director of the Australian Strategic Policy Institute:

Citat:
"The irony is that when we chose the French-designed submarine a few years ago we actually took a nuclear-powered submarine and have been spending millions of dollars turning it into a diesel submarine."


• Målet med satsningen är inte svårt att räkna ut: Att tillsammans med USA och UK bli en tydligare motvikt gentemot kinesiska maktambitioner.

• Att som herr/fröken smaskigbajs hävda att ”Vill Kina invadera gör de det ändå.” är inte bara en grov förenkling. Det är i bästa fall ett helt oinformerat statement.

- Det är 4 276 km fågelvägen mellan Wyndham på Australiens nordkust och Hainan (sydligaste provinsen i Kina, där kineserna för övrigt har en feting till ubåtsbas).
Hint: Avståndet är som Göteborg -> Newfoundland (Canadas östkust). Eller Stockholm -> en bra bit ut i Persiska Viken.
Logistiskt är detta en rejäl utmaning/omöjlighet för ett land som inte har baser i näraliggande, vänligt sinnade länder.

- Om du orkar ta reda på Kinas faktiska kapacitet, så rekommenderas den här rapporten:
https://www.uscc.gov/sites/default/files/2020-04/China%20Expeditionary%20Logistics%20Capabilities%2 0Report.pdf
(vill du få en rättvisande bild av ett lands militära styrka - ta reda på hur de tänkta motståndarna ser på saken istället för att lyssna på nationella nyhetsbyråer och politiker med kraftiga självhävdelsebehov).

• Sammanfattning av Jane's rapport:

- Kina har svårt att ägna sig åt power projection på den här sidan 2035.

- Man har inte cash att genomföra alla de upprustningsprojekt som regimens PR-avdelning trumpetat ut.

- Gällande det hangarfartyg Typ 003 som man byggt på sedan 2010, så sade satellitfoton för precis ett år sedan att kölen var lagd på varvet där hon byggs, men ”the foremost part of the bow was missing.”

- Det har även sagt att ”China expects the carrier to enter service in 2023.” I call bullshit on that one. Faktiskt.

• Men Kina har långsiktiga ambitioner att bli en (åtminstone regional) militär stormakt. Och dessa är vad Australien vill möta genom ubåtsprojektet tillsammans med US och UK. I australiensisk press: ”...the proposal is that the new submarines would not be in the water until 2040”.
__________________
Senast redigerad av HEDP502 2021-09-16 kl. 12:49. Anledning: typo
Citera
2021-09-16, 12:33
  #14
Medlem
Phantom042s avatar
Bra drag av USA som får Australiens skattebetalare att betala för ubåtar som kommer kunna användas som USAs egna.

Australien har ju behövt decennier på sig att få ordning på sina nuvarande Collins-klass så får se om de är lika dåliga den här gången eller om USA gör det mesta själva.

Sen lite kul att se den lilla mögelön hitta sina nya roll lite utanför EU och ska trappa upp närvaron i Asien för att stödja Australien, samtidigt som matvarubutikerna hemma har tomma hyllor och elpriset når 30kr per kilowattimme.
Kul för deras skattebetalare att då ha lite hangarfartyg ute på turné.

Intressantast ska bli att se Frankrikes reaktion.
Citera
2021-09-16, 12:34
  #15
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av Sonnenwende
På vilket sätt kan atomubåtar invadera ett land hade du tänkt?

Var har jag skrivit att de kan det?

Kinesiska ubåtar (överlägsna i teknik och antal) kan bekämpa australierna till sjöss utan problem!
Citera
2021-09-16, 12:42
  #16
Medlem
Sonnenwendes avatar
Citat:
Ursprungligen postat av smaskigbajs
Var har jag skrivit att de kan det?

Kinesiska ubåtar (överlägsna i teknik och antal) kan bekämpa australierna till sjöss utan problem!
Kan dom? Kinesisk vapenteknologi är generellt en halv eller en hel generation efter västerländsk vapenteknologi.
Citera
2021-09-16, 12:44
  #17
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av Sonnenwende
Kan dom? Kinesisk vapenteknologi är generellt en halv eller en hel generation efter västerländsk vapenteknologi.

Inte i dag dumskalle men i 2040 helt utan problem. Framtiden är gul även under havet.
Citera
2021-09-16, 16:21
  #18
Medlem
På 80”talet byggde Kockums i Malmö australienska flottans u-båtar, dessa köpte sedermera Singapore.....

Bara lite u-båts/Australien kuriosa
Citera
2021-09-16, 17:15
  #19
Medlem
Ken Drydens avatar
De konventionella Barracudorna är utmärkta för defensiva uppgifter (om man exempelvis vill förhindra en kinesisk landstigningsoperation).

Men med de nya atomubåtarna kan australiensarna agera offensivt mot Kina om man så skulle vilja. Man kan också delta i operationer som förhindrar den kinesiska flottan att öht lämna sina baser och komma ut på öppet hav.

Fransmännen är givetvis sura och hade Australien bytt ut de franska båtarna mot konventionella engelska båtar hade jag förstått dem, men nu handlar det om ett helt nytt vapen, med helt andra kapaciteter som förändrar den strategiska spelplanen i "The Indo-Pacific Region" till Kinas nackdel. Detta hade inte skett med de franska båtarna.
Citera
2021-09-16, 17:18
  #20
Medlem
BIB3ls avatar
Citat:
Ursprungligen postat av smaskigbajs
Kina kommer skaffa massor av atomubåtar som kan hota Australien och USA. Då gör 12 ubåtar liten nytta.
Det räcker med att en kan orsaka stor skada, för att det ska verka avskräckande.
Citera
2021-09-16, 17:57
  #21
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av BIB3l
Det räcker med att en kan orsaka stor skada, för att det ska verka avskräckande.

Nej inte i detta fall. Kommer du ihåg Tysklands Wolfpack?

https://en.wikipedia.org/wiki/Wolfpack_(naval_tactic)

Kina kommer säkert ha flera hundra atomubåtar i framtiden. Då finns det lite Australien (och USA) kan göra.
Citera
2021-09-16, 18:04
  #22
Medlem
Ormen Långes avatar
Citat:
Ursprungligen postat av KnockeSmocke
Onekligen är ju atomubåtar en mäktig grej att ha, så jag kan förstå viljan. Kostnaden är kanske svår att motivera, men det gäller ju allt roligt i livet. Vad ska dom ha ubåtarna till, smyga på kineserna?

Tanken är att Australien vid ett krig mellan Kina och omvärlden, ska använda sin krigsmakt (armén, flottan och flygvapnet) för att blockera sunder norr om Australien och således bidra till att stänga inne de kinesiska stridskrafterna. För detta (och de långa avstånd som de australiska måste tillryggalägga) vore atomubåtar ypperliga. Det hela blir inte sämre av att brittiska Astute-klassen, har varit mycket billigare per fartyg för britterna, än vad Barracuda Shortfin skulle bli för Australien, p.g.a. de exploderande kostnaderna och förseningarna där.

Citat:
Ursprungligen postat av smaskigbajs
Jag har läst artikeln men den säger ingenting om varför beställningen från 2016 kommer att avbrytas.

Uppenbarligen kan man inte lita på Australien. Frankrike och EU bör agera snabbt med straffavgifter på varor från down under.

Varför ska Australien bestraffas för att Frankrike inte kan leverera avtalad produkt, inom avtalad tid och inom avtalad kostnad?

Citat:
Ursprungligen postat av smaskigbajs
Sen kan man ju undra varför Australien spenderar så mycket pengar på detta. Vill Kina invadera gör de det ändå.

Nej Kina kan inte invadera Australien. Inte utan att invadera och ockupera Filippinerna och Indonesien först, vilket så klart redan det ligger långt bortom Kinas förmåga.

Citat:
Ursprungligen postat av smaskigbajs
Kina kommer skaffa massor av atomubåtar som kan hota Australien och USA. Då gör 12 ubåtar liten nytta.

Med nuvarande produktionstakt, så kan Kina bygga upp en attackubåtsflotta på 12-16 ubåtar, till skillnad från USA:s 51 ubåtar och Australiens planer på 12st ubåtar. Och då ligger Kinas nyaste attackubåtar 40år efter västs atomubåtar. Vilket för övrigt deras föregående klass gjorde.

Citat:
Ursprungligen postat av smaskigbajs
Var har jag skrivit att de kan det?

Kinesiska ubåtar (överlägsna i teknik och antal) kan bekämpa australierna till sjöss utan problem!

Kinas attackubåtar är extremt underlägsna i antal och de ligger tekniskt 40 år efter väst.

Citat:
Ursprungligen postat av smaskigbajs
Inte i dag dumskalle men i 2040 helt utan problem. Framtiden är gul även under havet.

Kina är inne i en enorm demografisk kris, som redan innebär att Kina har en minskande arbetande befolkning, vilket bara kommer att förvärras framöver, när andelen gamla i befolkningen kommer att sticka i höjden. Kina har också enorma problem med sitt skuldberg, fastighetsbubblan, felinvesteringar i infrastruktur, framtida skenande infrastrukturskostnader, när en allt mindre befolkning ska betala för att betala för att underhålla eller ersätta de senaste 20 årens fuskbyggen. Därtill så gör despoten Nalle Puh nu allt för att långsiktigt skada den kinesiska innovationsförmågan och företagandet, för att stärka sitt och partiets makt.

Så Kinas relativa styrka vs. väst kommer snart att minska, allteftersom grannländernas och de Anglosaxiska staternas satsningar och allt tätare samarbeten ger effekt.

Citat:
Ursprungligen postat av smaskigbajs
Nej inte i detta fall. Kommer du ihåg Tysklands Wolfpack?

https://en.wikipedia.org/wiki/Wolfpack_(naval_tactic)

Hmm. Du menar slaget om Atlanten som USA, Storbritannien och Kanada vann då med andra ord.

Citat:
Ursprungligen postat av smaskigbajs
Kina kommer säkert ha flera hundra ubåtar i framtiden. Då finns det lite Australien (och USA) kan göra.

Nej, inte under det här århundradet. P.g.a. Kinas demografiska kris, felsatsning på fuskbyggd infrastruktur och enormt skuldberg, så kommer Kina bara att försvagas vs. väst, under åtminstone resten av århundradet.

Med dagens produktionstakt kan de kanske komma upp i 60st ubåtar, varav 12-16 attackubåtar.
Citera
2021-09-16, 18:35
  #23
Medlem
Sonnenwendes avatar
Intressant nog kan Australiens omvändning ge en öppning för SAAB att vara med och livstidsförlänga Collinsklassen.
Vem vet, kanske Australien behöver några låneubåtar under tiden som man skaffar sig reaktorteknologi och kunskap om att operera atomubåtar.
Citera
2021-09-16, 18:36
  #24
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av Ormen Långe
Varför ska Australien bestraffas för att Frankrike inte kan leverera avtalad produkt, inom avtalad tid och inom avtalad kostnad?

Dokumentation på dessa 3 påstående tack!

Citat:
Ursprungligen postat av Ormen Långe
Kinas attackubåtar är extremt underlägsna i antal och de ligger tekniskt 40 år efter väst.

I dag kanske men inte om 40 - 50 år. Då är Kinas militär helt överlägsen inom teknologi och i antal. Redan i dag har Kina en medelklass som är både rikare och större än USAs.

Titta på de 3 länder i nya försvarspakten AUKUS!
USA har enorma skulder de aldrig kommer kunna betala, en starkt åldrande befolkning, vita utgör inom få år en minoritet. Framtidens USA (och Kanada) blir som dagens Brasilien och Argentina.

UK har ingen egen industri och är inte längre med i EU. Öarna har ingen framtid.

Australien har ingen industri. Välståndet i landet beror på export av framförallt naturresurser till särskilt Kina.

https://www.worldstopexports.com/australias-top-10-exports/
__________________
Senast redigerad av smaskigbajs 2021-09-16 kl. 18:41.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in