Citat:
Ursprungligen postat av
arbetet
Det är inga "massvis" med forskare som tror det. Vi har fortfarande en hel del att lära om COVID19 och immunitet. Den israeliska studien som många har läst om detta har inbyggda problem vilket också författarna inser. Det är svårt att få till kontrollgrupper med ovaccinerade med genomgången sjukdom. Man följer helt enkelt inte upp dem som man gör med vaccinerade. Och i Israel råder det brist på ovaccinerade öht.
Vissa studier visar på motsatsen. Jag skulle tro att i många fall får man ett bra skydd av genomgången sjukdom men inte alltid. Det finns ju de som man ser inte utvecklar antikroppar eller där de blir kvar bara under en kort tid. Vaccinationer är en mer kontrollerad och standardiserad form av immunisering. Framförallt förutsägbar.
Vad som troligen gäller för alla är att COVID19 blir endemiskt och att många får upprepade infektioner som med alla andra coronavirus vi har men att det kommer att yttra sig som en smärre förkylning om än med några symptom.
Så du påstår att vaccin är bättre än kroppens egna immunförsvar? Jesus christ.
Sjuka, svaga individer dör inom alla arter på planeten. Det är naturligt och skapar en balans och starkare gener överlever.
Det är likadant hos människor. Vi har dock eget medvetande och går emot detta.
En normalt frisk människa löper 0.3% chans att dö av corona. En normalt frisk kan dö av cancer, influensa, blodproppar, hjärtsjukdom, ja, listan kan göras lång.
Problemet är att vaccinet mot svininfluensan 1976 dödade över 500 människor och vaccinet stoppades, vilket är det etiskt och moraliskt rätta. Bara i USA har det dött över 10k av vaccinet, hundratals, om inte tusentals tonåringar har fått hjärtmuskelinflammation.
Det alla andra hundratals biverkningar som Facebook, Twitter. Insta och Google försöker dölja är en annan femma.
Man får ta vaccinet. Det är upp till varje individ. Men när det börjar bli häxjakt på det som vägrar ta vaccinet så visar det hur sjuk mänskligheten blivit. Jag kommer reagera med extremt våld om jag skulle bli påtvingad vaccinet, särskilt när jag nu genomgått deltavarianten.
En studie på 2.5 miljoner människor visar att naturlig immunitet är upp till 30 gånger effektivare än dessa "vaccin".
Det folk heller inte förstår är att vaccinet driver smittan och folk blir dessutom sjuka av covid AV vaccinet.
Har 2 i släkten som testa positivt för covid 2 veckor efter vaccin intag, trots att de klarat sig finemang i snart 2 år utan. Dundersjuka båda två, där den ena personen dessutom smittade ner hela min familj.
Sluta hetsa. Det finns inget som heter "anti-vaxxers". Ungefär sådär höll tyskarna på med judarna på 1930-talet.
Folk är skeptiska och tar sina egna beslut. Talar man emot strömmen med bra frågeställningar ska man inte bli stämplad eller hatad. Man ska bemöts dessa med sund diskussion.
Detta görs dock inte. Då stämplar man folk istället.
Enjoy your vaccine.