Citat:
Ursprungligen postat av
MissPeeRat
Jag antar att om Helena gömts i Mariestad så borde hon väl ha hittats hos CL:s föräldrar. Därför tycker jag det är mycket intressant det där med stugan i Skäggesta.
Men var ligger den? Skulle vara kul att se hur det ser ut där, om huset ligger ensamt så att det är lätt att gräva ned någon.
Finns huset med på Google Maps foton? Du skrev ju att huset är vinterbonat så jag gissar att du har sett det någonstans. Vore kul att få en länk så man kan se huset.
Hur tar man förresten reda på var någon har bott??? Ratsit säger ju bara var någon bor nu.
Ja den stugan är givetvis väldigt intressant eftersom PL bodde där ensam vid tidpunkten för mordet.
Jag har skrivit ut adressen på Skäggsta med tillhörande nummer (postlåda?) tidigare i tråden, bara att söka på Skäggsta. Det stora problemet att det inte går att söka på den adressen idagsläget, dvs Skäggsta xxxx (fyrsiffrigtnummer), man har alltså bytt/ändrat/ersatt postlådenummer med nya nummer i samtliga hushåll i Skäggsta. Det gjordes en ändring av nummer (om det endast gällde postlådenr vet jag inte) på landsbygden runt millenieskiftet. Det här innebär att man inte kan hitta huset, inte heller se någon bild på det tyvärr. Jag antar att man måste kontakta Landsmäteriet eller möjligen Söråkers kommun för att få reda på vilket nummer huset har i dag. Om man då anger den gamla adressen: Skäggsta xxxx (det fyrsiffriga numret) så kan man få reda på den nya adressen och då förhoppningsvis även googla fram en bild på huset.
Visst vore det som du säger, väldigt intressant att få se en bild på huset. Om någon har mycket tid över och orkar engagera sig i att få fram den nya adressen så vore det grymt bra!