Citat:
Ursprungligen postat av
Methos
Men se där, ytterligare ett skolexempel på Sverige tolkning av "barnets bästa"...
Undra om åklagare och fritidspolitikerna i den tingsrätten har läst LUL:
23 § Den som inte har fyllt arton år får anhållas eller häktas endast om det finns synnerliga skäl. Lag (2021:287).
Detta är inte ett synnerligt skäl. Hur fanken skall en 15åring försvåra en utredning och undanröja bevisning som redan är insamlad?
Sedan är restriktionerna som rätten beslutar om INTE förenligt med devisen om "barnets bästa". Det oavsett vad pojken har gjort.
Skaffa sig en berömd advokat tex om han eller hon har pengar för att få reda på vad som skall göras för att förmildra sitt straff.
Se till att det som talar emot honom eller henne försvinner. Men i slutändan sitter man ju alltid på bekännelse inte alla som klarar det.
En anledning att ej bekänna vad som lagts emot en person rädsla för repressalier från folk som känner personen det finns diverse olika hot som de är rädda för.