Citat:
Ursprungligen postat av
slö
Då skulle hon ju inte haft sex, i synnerhet inte oskyddad (80% av aborterna), för att hon ville bli gravid (2%) om hon ser bebismördandet som lösning. det är ju långt värre än hur talibanerna resonerar kring kvinnor.
men oshitcuntwall har ju rätt, på vilket sätt skiljer sig ditt resonomang, är det att "embryo" är inte värdigt liv, det är ju samma åsikt som talibaner har om syndiga kvinnor, de är inte värdigt liv.
Och vart är mannens ansvar i detta med det oskyddade sexet? Av de 38 000 aborter som sker i Sverige varje år så är 0% jungfrugraviditeter. Det finns alltså 30 400 män (80%) per år som också haft oskyddat samlag och som således inte heller tagit ansvar för att en oönskad graviditet kan uppstå. Jag anser, som du redan vet, att dessa män bör ta sitt ansvar och se till att kvinnan blir trygg med att föda barnet och ta hand om barnet. Genom att finnas till för kvinnan och barnet, ekonomiskt/känslomässigt och praktiskt under minst 18 år. Vill mannen inte ta detta ansvar, så är risken överhängande at det blir abort. Och då är han medskyldig till aborten. Han skulle inte heller haft oskyddat sex, helt enkelt. De var två om det oskyddade sexet. Och är två om aborten om han inte tar sitt ansvar. detta kan du inte slingra dig ur, hur mycket du än vill. Man får för fan vara en man och ta sitt ansvar för sina handlingar! Inte en ynkrygg som flyr ansvaret och sedan ändå bölar om "buhu, hon gjorde abort!".
Nu var det inte det du skrev. Du likställde en kvinna som gör abort med taliban-kvinnor. Medans Oshit-mannen likställer en kvinna som gör abort med taliban-mannen.
Och jag har svarat till Oshit-mannen förut kring detta. Men jag kan upprepa mig, om du är så glad över det: en taliban-man kan skilja sig från en sin kvinna om hon "beter sig dåligt". Han behöver inte döda henne för att slippa henne. En gravid kvinna kan inte "skilja sig" från embryot/fostret om hon inte vill vara gravid/inte vill föda barn, eftersom embryot/fostret är beroende av hennes kropp. Eller jo. Hon kan "skilja sig" genom att göra abort.