Citat:
Ursprungligen postat av
Ugglan.
Jag citerar mig själv: När man lyssnar några gånger från 15:00 in i avsnitt tre, blir det uppenbart att det fanns en schism mellan polisen (sannolikt då med just Lars Johansson i spetsen) och åklagaren. Man kan märka en tydlig irritation när Lars Johansson beskriver turerna med huruvida "mannen med pilotglasögon" skulle påtvingas en advokat eller inte. Först beskriver Lars Johansson hur den allmänna gången i frågan såg ut 1998 mot hur den ser ut nu, lite senare beskriver han just att polisen var nära att lyckas, men fick se sig överkörda av åklagaren. Jag anar att Lars Johansson är bitter än idag på åklagaren, vilket är fullt begripligt! Jag skulle inte bli ett skvatt förvånad om det en dag skulle visa sig att åklagaren hade antingen personliga och/eller politiska skäl för sitt beslut.
Om man som Lars Johansson säger att polisen var nära att lyckas med "mannen med pilotglasögon" 1998, betyder det självklart att man är lika övertygade än idag. Att polisen också i det tysta anhåller honom i maj 2017 visar tydligt att polisen även då såg honom som precis lika het som 1998. Även Helenas systrar har sagt att allt föll på plats när de fick veta om "mannen med pilotglasögon" - och då är jag helt övertygad om att systrarna har fått mer information än vad vi har fått. Jag känner att jag är i gott sällskap här!
Så illa som utredningen är skött är det nog lätt hänt att man sa som Lars Johansson gjorde, att "polisen var nära att lyckas" för att inte framstå som helt inkompetenta. Familjen behövde också få höra att något positivt och hoppfullt hände med utredningen för en gångs skull. Uttalandet kan vara spel för gallerierna, polisen och Lars Johansson var pressade.
Och vad betyder egentligen "att polisen var nära att lyckas"? Bröt KM ihop totalt? Fick han frispel, psykbryt, panikångest? Det kan vara helt förståligt om KM nu är helt oskyldig. CL kanske är Helena's baneman? Här kan vi snacka om att utsättas för stress och press.
Man kan f.ö. inte vara "nära att lyckas" med någon som är oskyldig. Vad betyder då detta uttalande från Lars Johansson? Betyder det att han och polisen
vet att KM är skyldig? Om så vore fallet hur kommer det sig då att Kalla Fall nu har fått upp ögonen för CL?
Jag är inte lika säker på att du är i gott sällskap där Ugglan.