2021-08-25, 15:36
  #40021
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Ugglan.
Den bilen stod mycket märkligt parkerad på just gång-/cykelvägen nära platsen där skor och ringar hittades.
Tack!
Citera
2021-08-25, 15:37
  #40022
Medlem
4Motions avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Troian
Möjligen som stödbevisning, men tror knappast det var därför han anhölls.

Instämmer!
På tre dagar kanske dom kan få ett svar från SKL att det finns någon form av likhet.
Men krävs nog betydligt mer tid för att mer exakt avgöra vem spåret tillhör.
Har hemtjänsten smugglat ut en tandborste för en tid sedan?
Kanske polisen som grävt bland avfall eller sopor?
Om det nu är en 100% träff vill säga......
Citera
2021-08-25, 15:38
  #40023
Medlem
Finns det något nytt att rapportera , om nån finns runt tingsrätten i Skövde?
Citera
2021-08-25, 15:39
  #40024
Medlem
Troians avatar
Citat:
Ursprungligen postat av TortyrMicke
Oseriös källa/tidning. När de skrev detta var inte CL häktad.


När du skrev detta var ingen häktad.

Helvete vad jag blir trött på folk som inte vet vad häktad betyder.

De skriver ju också felaktigt att CL bor i Skövde. Antar de tittat på MrKoll.

Även från artikeln:

Citat:
Brodern […] är en vänsterextremist som numera bor i Noraström i Kramfors kommun. På Facebook gillar han ”Samverket” och Stiftelsen Expo som Nya Riks rapporterade om igår.
Citera
2021-08-25, 15:39
  #40025
Medlem
Mogna-Meloners avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Rotvagen
FUP släpps samma dag som en ev rättegång startar . Lisa Holms FUP kom jag ihåg släpptes kl 12 ( hade begärt den på pdf fil .
Har varit själv med på två stycken som anhörig till brottsoffer och båda dessa släpptes på eftermiddagen ( rättegången startade vid 08 )
Gissar att denna FUP kommer att gå begäras ut på samma sätt och intresset kommer kunna vara stort . Lisa Holms FUP var gratis på fil men begär man ut den i pappersformat betalar man per ” papper . Så denna kommer inte kosta en krona om man vill ha denna .

Nej, FUP:en släps som regel inte samma dag som rättegången. I synnerhet inte vid mord där FUP:en är många, många, många sidor lång.

Den släpps när åtal väcks, så den åtalade och advokaten ska hinna gå igenom förundersökningen innan rättegången.
__________________
Senast redigerad av Mogna-Meloner 2021-08-25 kl. 15:43.
Citera
2021-08-25, 15:40
  #40026
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av 4Motion
Instämmer!
På tre dagar kanske dom kan få ett svar från SKL att det finns någon form av likhet.
Men krävs nog betydligt mer tid för att mer exakt avgöra vem spåret tillhör.
Har hemtjänsten smugglat ut en tandborste för en tid sedan?
Kanske polisen som grävt bland avfall eller sopor?
Om det nu är en 100% träff vill säga......

tror det är mycket enklare, tipset som aldrig nån tog tag i, sen gjorde han som killen i Linköping, erkände direkt hos polisen. Polisen verkar varit på flera ställen igår, så förhoppningen är att sagt var HA finns och det är med all säkerhet inte i föräldrahemmet, då hade platsen spärrats av helt och fortfarande varit det
Citera
2021-08-25, 15:41
  #40027
Medlem
rubin22s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Troian
”Du har fel.” Tror du jag sitter och hittar på, eller chansar eller vad?

Ett eventuellt dråp preskriberades femton år efter att hon dog. (Förutsatt att hon dog innan den 1 juli 1995.)
Ok, jag har läst annat, länka gärna?
Citera
2021-08-25, 15:41
  #40028
Medlem
Pudelfrillans avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Ugglan.
Ok, nu häktas alltså mannen, vilket ger polis och åklagare i första läget ytterligare 14 dagars arbetsro innan åtal måste vara väckt - dock kan häktningstiden förlängas, vilket sker ofta. Men nog ser det hoppfullt ut, alltid!

Paradoxalt nog kommer mannen nu att få komma "hem" till Mariestad igen, då polisen från och med i eftermiddag inte längre är ansvarig för mannen. Det ansvaret faller nu i stället på Kriminalvården, vilket betyder att mannen placeras i häktet i Mariestad.

Ja nu blir det riktigt intressant att följa utveklingen, det kan ju faktiskt vara så att man hittade kroppen i går. Men troligast är väl att det var något annat man sökte och hittade eftersom avspärrningarna hävdes så snabbt.

CL's mor dog 2015 och slipper nu uppleva allt det här, menbhon kan nog ha misstänkt ett och annat under årens lopp, kanske även brodern.
Citera
2021-08-25, 15:42
  #40029
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Ugglan.
Just efternamnet Levin har förekommit i tråden sporadiskt sedan 2011. Jag frågade redan 2011 runt bland folk med Mariestads-anknytning om det namnet, men ingen hade något matnyttigt att komma med. Inte ens Judaland vet vem den nu specificerade mannen Claes Levin är. Inte lätt att snoka vidare då, inte! I övrigt förefaller han ju vara okänd för nästan alla, vad det verkar.

Jag har läst lite nyheter under dagen och fick uppfattningen att Peter Nyhlén menar att flera personer skulle komma att förhöras under augusti. (Det ska han ha sagt i början av augusti.) Jag är övertygad om att "mannen med pilotglasögon" kommer att vara bland dem som tas in för nya förhör.

Varför hörde du dig för om någon som ej varit känd i tråden? Du fiskade möjligtvis inte efter Je#ns, vilken har noll att göra med detta. Kanske kan du erkänna att inte ens du har haft koll på den. grabb.
Citera
2021-08-25, 15:42
  #40030
Medlem
T34Panzers avatar
Citat:
Ursprungligen postat av DisappointedTuna
Det finns en programserie på P4 Skaraborg, jag rekommenderar att söka efter den och läsa igenom förhörsprotokollet och eller titta på de bilder som finns där,
så slipper inlägg som detta att skrivas.

Som svar på frågan,
Nej ungdomarna i bilen som såg en vit bilen köra på CYKELVÄGEN som går utmed skogsområdet på sidan mot villaområdet på andra sidan skogsområdet som löper utmed Ekuddenvägen.

Den bil ungdomarna satt i, stod parkerad på Hällristningsvägen.

Programserien FALLET HELENA (poddar) med tillhörande kartor, bilder mm finns här (att lyssna på direkt på sidan, dvs utan nån app):
https://sverigesradio.se/fallethelena
Citera
2021-08-25, 15:43
  #40031
Medlem
Troians avatar
Citat:
Ursprungligen postat av rubin22
Ok, jag har läst annat, länka gärna?

Kolla länken från Stefan S.

Citat:
Ursprungligen postat av Stefan S
Det finns ingen preskriptionstid för dråp som har skett efter den 1 juli 1985. Rubriceringen ingick i lagändringen för avskaffande av preskription för allvarliga brott 2010:

https://www.riksdagen.se/sv/dokument-lagar/arende/betankande/avskaffande-av-preskription-for-vissa-allvarliga_GX01JuU10

Citat:
Lagändringarna börjar gälla den 1 juli 2010. Ändringarna ska gälla också för begångna brott som den 1 juli 2010 ännu inte har preskriberats.

Innan 1 juli 2010 var ju preskriptionstiden 15 år.
Citera
2021-08-25, 15:46
  #40032
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av ebeneezer22
Kan inte Claes Le*vin vara pilot?
Klas Malm*gren kanske bara va full och har aldrig varit inblandad🤔
C.L kanske hade ”flottiga” pilotbrillor (slipade)...som en riktigt otäck WT-psykokiller...och rantade runt efter Helena inne på Stadt..hon fick mynt till telefonen av honom och då överhörde han Helenas (sista) samtal hem till Ulrika. Han fick då info att hon avsåg att promenera hem dvs. inte åka taxi hem. Han drar från Stadt med sin ljusa bil och lurpassar sen på Helena där vid lekplatsen! Han kanske hade någon kompis med sig, eller bror sin🥸
Repeterar: C.L kan vara ”pilot”
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in