Resultat: Bör kvinnor bli av med rösträtten?
JA!
41,95%
73 röster
NEJ!
58,05%
101 röster
2021-08-24, 18:44
  #925
Medlem
BigFatCones avatar
Citat:
Ursprungligen postat av CartelMode66
Kvinnor, män runt 40 , jämnt fördelat. Och äldre män /kvinnor. Innehållet mer informativt i allmänhet inte nödvändigtvis bara om hemska brott. Typ som en professionell, seriös kanal.
Jag tror inte att du förstår vad vare sig "seriös" eller "professionell" faktiskt betyder.
Citera
2021-08-24, 18:48
  #926
Medlem
seaworthys avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Paris24
Statliga myndigheter attraherar nog män som innerst inne är kvinnor. De byter inte gärna jobb, ogillar för högt ställda krav, klart de ska ha kvinnolöner. Har för mig att statistik t.o.m visar att statligt anställda män har lägre löner än kvinnor.

Det finns massor av delar av statliga verk som knappt har en kvinnlig anställd. Du har dålig koll.
Citera
2021-08-24, 18:49
  #927
Medlem
seaworthys avatar
Citat:
Ursprungligen postat av RedX
…samtidigt som inkomstskatten på inkomster i det skiktet är avsevärt lägre än i Sverige.

Beror på var i USA man bor.
Citera
2021-08-24, 18:51
  #928
Medlem
RedXs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av seaworthy
Beror på var i USA man bor.

Hmm, inte om man tjänar 100k i månaden väl?
Citera
2021-08-24, 18:51
  #929
Medlem
TyrgilScramasaxs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av CartelMode66
Men nu är det gubbar och yngre tjejer på riks. Och det passar sig inte. Dessutom är det ett riksdagsparti som ligger bakom kanalen vilket gör det hela ännu mer oacceptabelt.
Okej, vilket är det största problemet enligt dig?
Att det är "gubbar och yngre tjejer" eller att det "är det ett riksdagsparti som ligger bakom kanalen"?
Vilket är mest "oaccepabelt"?
Citera
2021-08-24, 18:57
  #930
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Ipsi
För att sjuksköterskorna inte fått igenom sina krav på högre löner än. Det borde inte heller vara så svårt att förstå.

(Frågar du på allvar om jag köper tröjor för mer än jag tycker de är värda?)
Alltså?
Det går verkligen inte fram.
Sitter du så jävla hårt fast i dina positioner så du inte kan se?

Hur kan du inte dra paralleller mellan mina jämförelser och lönefrågan vi diskuterar?

Kan du be någon förklara för dig?
Citera
2021-08-24, 18:57
  #931
Avstängd
Citat:
Ursprungligen postat av Merapi
Ja, det är just för att man respekterar och älskar barn som man i många fall väljer att göra en abort.
Har man inte tid, vilja, plats, en partner som kommer hjälpa till, pengar etc etc så ska man INTE SKAFFA BARN, för barnets eget skull inte minst.

Det stämmer inte, kvinnor uppger inte att de respekterar och älskar barn som abortskäl, även om en del uppger att de ville bli gravida, och gjorde abort.

https://obgyn.onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.1046/j.0001-6349.2001.00169.x

Du skulle ju inte acceptera argumentet att kvinnor ska hållas vid spisen och inte arbeta, även med visst våld,för att män älskar och respekterar dem, trotts att de är omyndiga och veka i sinnet, och inte jämförbara med män.

Citat:
men frågan var nu inte varför kvinnor gör som de gör,

Självklart är det intressant svenska kvinnor är världsledande på aborter, ett bra år slår vi kineserna.


Citat:
utan varför män aktivt väljer att knulalr runt med så många de bara kommer åt,


Låg sexuell investering,



Citat:
dessutom väldigt ofta utan preventivmedel eller minsta tanke på att ta hand om ev. konsekvenser av sitt beteende. Varför gör män detta?

Nja, kondom är det vanligaste skyddet, det trista är väll att kvinnor inte är lika benägna att använda de skydd som finns för dem i samma utsträckning, de har dessutom tillgång till de överlägset bästa (bla p-stav)

https://obgyn.onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.1046/j.0001-6349.2001.00169.x

Citat:
Och ännu mer obegripligt, varför tycker alla, som sitter och förfasar sig över att kvinnor har sex etc, att när män har sex så är det helt ok tom en "bragd"?

Det är väll en halmgubbe, och bragd eller ej, att döda av kärlek är inte kärlek.

Citat:
Obegriplig dubbelmoral.

Jo det är ju genomgående , nu när du är bättre informerad så kan du kanske sluta upp med det?
__________________
Senast redigerad av slö 2021-08-24 kl. 19:51.
Citera
2021-08-24, 19:08
  #932
Avstängd
Citat:
Ursprungligen postat av AndyMcCoy
Alltså?
Det går verkligen inte fram.
Sitter du så jävla hårt fast i dina positioner så du inte kan se?

Hur kan du inte dra paralleller mellan mina jämförelser och lönefrågan vi diskuterar?

Kan du be någon förklara för dig?

Jag kan förklara, lönesättning mellan olika branscher sätts av ett fenomen som kallas Supply and demand, skillnaderna inom en bransch sätts (i förlängningen samma sak) utifrån kompetens/erfarenhet,

Sen finns det några få % wiggle-Room , typ politik, monopol , intressen . Men på det stora hela är det försumbart, och jämnar alltid ut sig övertid, det är ju ständig rörelse även om man motverkar (tex begränsar läkarytbildningsplatser) eller stimulerar (sänker antagningskraven till lärarutbildningen till 0,1 HP)

Så vill man att sjuksköterskor ska ha högre lön, jobba med något annat (samma svar till sjuksköterskorna).

Det gäller alla andra arbeten.


Det är economics 101

https://en.m.wikipedia.org/wiki/Supply_and_demand
Citera
2021-08-24, 19:08
  #933
Medlem
RedXs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av seaworthy
Olika delar av USA har olika skatter. Det skiljer även stort på vad som ingår i anställningen. För att inte tala om arbetstider, FL och semester som är helt värdelöst i USA. Anställningstrygghet lika så.

Jo, men 47% marginalskatt verkar vara högsta möjliga (wikipedia som källa så liten braskis) och då på inkomster från typ 240k/mån (SEK) samtidigt som man bor i den delstat som har allra högst inkomstskatt. Så tjänar man runt 100k/mån kommer man att ha ganska rejält lägre inkomstskatt oavsett var i USA man bor.

Sen finns det som du är inne på en jäkla massa andra saker som skiljer som kan göra det mindre fördelaktigt ändå. Tror faktiskt att boendekostnaden är den största då det är sanslöst dyrt att hyra/köpa bostad i de mer attraktiva områdena.
Citera
2021-08-24, 19:13
  #934
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av TyrgilScramasax
Okej, vilket är det största problemet enligt dig?
Att det är "gubbar och yngre tjejer" eller att det "är det ett riksdagsparti som ligger bakom kanalen"?
Vilket är mest "oaccepabelt"?

Att det är gubbar och yngre kvinnor. Och att de hetsar mot kvinnliga politiker och journalister samt sprider så mycket antifeministisk propaganda. Curb your misogyni liksom
__________________
Senast redigerad av CartelMode66 2021-08-24 kl. 19:15.
Citera
2021-08-24, 19:17
  #935
Avslutad
Citat:
Ursprungligen postat av CartelMode66
Men nu är det gubbar och yngre tjejer på riks. Och det passar sig inte. Dessutom är det ett riksdagsparti som ligger bakom kanalen vilket gör det hela ännu mer oacceptabelt.
Skum inställning. ”Det passar sig inte” och då får det inte existera... Du är naturligtvis inbjuden till festen, men om du inte tänker komma kan du gott behålla dina stiltips för dig själv. Ingen jävel tänker lirka med dig, ta på dig pumpsen och gå hem.
__________________
Senast redigerad av TrazanSatansson 2021-08-24 kl. 19:19.
Citera
2021-08-24, 19:21
  #936
Medlem
Moment22x22s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av KTM_
Så du menar på allvar att det inte är så att många gånger har kvinnor lite räkmacka just pga sitt kön..
Inte alla gånger, det säger jag inte. Många gånger och alla gånger är inte samma sak. Så det inte misstolkas.

Allvarligt.. Tror du på riktigt att kvinnor inte har några fördelar alls pga sitt kön?
Bara nackdelar eller jämnställt mellan man och kvinna?

Jag vet inte riktigt vad du syftar på med att skriva detta. Vad jag svarade på var att någon skrev att det inte behövdes att lyfta ett finger för att föda barnbarn.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in