Citat:
Ursprungligen postat av
Merapi
Ja, det är just för att man respekterar och älskar barn som man i många fall väljer att göra en abort.
Har man inte tid, vilja, plats, en partner som kommer hjälpa till, pengar etc etc så ska man INTE SKAFFA BARN, för barnets eget skull inte minst.
Det stämmer inte, kvinnor uppger inte att de respekterar och älskar barn som abortskäl, även om en del uppger att de ville bli gravida, och gjorde abort.
https://obgyn.onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.1046/j.0001-6349.2001.00169.x
Du skulle ju inte acceptera argumentet att kvinnor ska hållas vid spisen och inte arbeta, även med visst våld,för att män älskar och respekterar dem, trotts att de är omyndiga och veka i sinnet, och inte jämförbara med män.
Citat:
men frågan var nu inte varför kvinnor gör som de gör,
Självklart är det intressant svenska kvinnor är världsledande på aborter, ett bra år slår vi kineserna.
Citat:
utan varför män aktivt väljer att knulalr runt med så många de bara kommer åt,
Låg sexuell investering,
Citat:
dessutom väldigt ofta utan preventivmedel eller minsta tanke på att ta hand om ev. konsekvenser av sitt beteende. Varför gör män detta?
Nja, kondom är det vanligaste skyddet, det trista är väll att kvinnor inte är lika benägna att använda de skydd som finns för dem i samma utsträckning, de har dessutom tillgång till de överlägset bästa (bla p-stav)
https://obgyn.onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.1046/j.0001-6349.2001.00169.x
Citat:
Och ännu mer obegripligt, varför tycker alla, som sitter och förfasar sig över att kvinnor har sex etc, att när män har sex så är det helt ok tom en "bragd"?
Det är väll en halmgubbe, och bragd eller ej, att döda av kärlek är inte kärlek.
Citat:
Obegriplig dubbelmoral.
Jo det är ju genomgående , nu när du är bättre informerad så kan du kanske sluta upp med det?