Citat:
Ursprungligen postat av
Prinzezzan
Vid omtag kan de ju också ha upptäckt motsägelser från honom vid förhör och annat som inte stämmer in. De kan ju också ha gått vidare med att höra personer som fanns runt honom -92, sådant som tidigare utredare inte utrett, kanske på grund av att de naglat fast vid vissa personer och inte tittat utanför sitt tunnelseende.
Sedan detta med DNA:et. Jag tror inte att det är omöjligt att spår från honom finns på Helenas sko, och att de på något sätt kunnat matcha spåret mot honom. Då är ju frågan hur de gått tillväga.
Ja, alltså jag vet inte en tycker det finns starka skäl som talar mot båda dessa alternativ.
- Om en så vitt känt ganska perifer person i utredningen hörts så borde också flera andra ha hörts. Det borde i så fall vara lite snack kring det. Jag har inte följt den här tråden så kan ha fel, men jag har inte förstått det som att polisen på sistone hört en större mängd människor.
- Egentligen samma sak med DNA. Om man inlett en topsningskampanj så borde det vara en snackis.