Citat:
Ursprungligen postat av
Kalmar2004
Ovaccinerade är väldigt överrepresenterade - det vet vi.
Fall, Sjukhus, IVA och dödsfall.
Det behöver nyanseras en smula. det är fortfarande en röd tråd vilka som hamnar på sjukhus som totalt mörkas i media och nu försöker man att skapa stridigheter mellan vaccinerade och ovaccinerade.
Du blir inte ett dugg friskare av att vaccinera dig och därför kan man inte göra en sådan uppdelning.
Sedan är jag lite nyfiken på vilka siffror som används i sammanhanget. Många med en dos vaccin räknas ju också som "ovaccinerade" och även personer med två doser vaccin där inte tillräckligt lång tid gått räknas också som "ovaccinerade".
Det går att trixa med siffror fram och tillbaka och det här verkar som att det är ren propaganda som sprids just nu om att ovaccinerade skulle vara "smittspridarna" som ska jagas och mobbas.
Är det någon i tråden som vet exakt hur detta är uträknat?