Citat:
Ursprungligen postat av
hakro807
Vad säger att sex inte är en rättighet? Vi kräver mat för vår direkta överlevnad och det går då argumentera för att vi har en rätt till mat. Detta är en positiv rättighet, kan du inte själva skaffa mat har någon annan en skyldighet att ge detta till dig Däremot krävs inte pressfrihet för vår direkta överlevnad. Trots detta är detta en rättighet. Men det är en negativ rättighet, dvs ingen behöver göra något för att ge oss denna rättighet, de behöver bara inte göra något. Sex faller här mellan dessa två, dvs något som inte krävs för vår direkta överlevnad men som kräver en annan människas insats. Så, varför skulle inte sex kunna vara en rättighet?
Det finns hur många desperata och sexuellt frustrerade kvinnor som helst på dejtingappar som blir ratade av incels. Det klagas på att de är för fula och feta, osv, av INCELS här på flashback.
Om nu sex är så viktigt för er absoluta överlevnad som ni får det att låta som, så får ni ju ta och knulla med de som faktiskt kan tänka sig att ligga med er, inte sant?
Ge mig ett enda skäl till varför ni skulle ha någon slags rättighet att få knulla med kvinnor som absolut inte vill knulla med er. Det låter ju helt absurt.
Det hela är väldigt simpelt. Håll dig till de personer som kan tänka sig att ligga med dig. Eller så gör du inte det, om du av någon anledning inte vill. Det väljer du själv. Precis som att kvinnor själva väljer huruvida de vill knulla med dig eller inte.