Citat:
Ursprungligen postat av
ebeneezer22
Tråden har tappat styrfart. Jag tänker därför försöka belysa ett par rykten som ingen, mig veterligen, ej ”utrett”.
När Helenas föräldrar kommer hem från sin weekend och får klart för sig att Helena är försvunnen utbrister alltså Modern nåt i stil med: ”Det förstår ni väl att Helena aldrig kommer att komma hem igen!”
Varför sa hon så?
Hur kan hon veta detta?
Helena har ju vid tillfället (Söndag eftermiddag/kväll endast varit borta i mindre än ett dygn. Det finns två möjliga förklaringar här, som jag kan förstå.
Första förklaringen kan vara en Moders intuitiva känsla och oro för den yngsta (minstingen) i syskonskaran som inte hörts av och som dessutom alltid hör av (meddelar) sig.
Den andra förklaringen är att någon kontaktade Helena (telefonsamtal) samt att Helena blivit upprörd av detta samtal.
Vem ringde till Helena på familjens hemtelefon?
Var det därför Modern förstod att det var fara och färde?!
Att det var någon ökänd potentiell våldsverkare som ville något och kanske tom hotade Helena.
Det kanske handlade om pengar (en skuld)!
Vem ringde upp Helena under de föregående dagarna?!?
Familjen vet vem det var och säkert Lokalpolisen oxå🤔
Det där är så mysko.
Om det vore chock så är väl ändå förnekelse det som kommer, inte rakt av att då är det kört, OM allt är som det ska. Om det inte finns några orosmoln.
Att hon skulle ha ett sjätte sinne som blixtrar till så tänker man att hon borde känt vibbar innan hon ens kom hem av att något var galet.
Något ligger till grund för det uttalandet helt klart!