Citat:
Ursprungligen postat av
Bobbyboi
Sverige var relativt framgångsrikt under efterkrigstiden, TROTS socialisten, inte p.g.a. En anledning är att landet var oförstört efter andra världskriget. Vidare företrädde även socialisten, en gång i tiden, arbetarnas intressen, men det är dessvärre länge sedan. Som sagt, jmf gärna Sverige med Schweiz, två länder som "stod utanför" andra världskriget.
Praktisk tillämpning av den socialistiska läran leder ofrånkomligen till minskad total samhällsekonomisk nytta då inkompetenta kleptokratiska socialistiska politiker är notoriskt värdelösa vad gäller optimal resursallokering. Vidare är det också givetvis rätt och rättvist att den som upparbetar en inkomst också tillåts råda över den snarare än att "befrias" från detta (och sitt ekonomiska självbestämmande). Ju längre åt vänster läran dras desto större elände för samtliga inblandade (den socialistiska politiska eliten givetvis undantagen). Jmf med SAMTLIGA kommunistiska experiment vilka ENDAST resulterat i realsocialistiska stater med totalitära regimer som förtryckt, förföljt och mördat sina egna medborgare. Med historiens facit i hand är det outgrundligt att någon överhuvudtaget fortfarande förespråkar den ondskefulla läran.
Socialism och kommunism är inte samma sak så sluta blanda ihop dem och förbättra din kunskap.
Hur tjänar någon, förutom överklassen, på högerkapitalism? Vars grundval som bekant är att ge till de rika och ta från de mindre rika? Högern, som genom hela vår svenska historia har röstat EMOT samtliga välfärdsåtgärder som vi, tack vare socialismen, nu åtnjuter i vårt land?
Men du vill givetvis befrias från alla sociala skyddsnät som gratis sjukvård, pension vid 65, a-kassa, föräldrapenning, sjukkassa osv? Du vill befrias från fackförbunden så att din arbetsgivare ges möjlighet att göra vad den vill med din lön, dina arbetstider, din semester, dina anställningsvillkor osv? Du vill att någon random företagare ska få äga vårt dricksvatten och du har förtroende för att det kommer att skötas professionellt utan att företagarens enda intresse är mer pengar i fickan för företagaren själv? Samma sak med våra skogar?