Citat:
Ursprungligen postat av
Merwinna
De allra äldsta fick vaccinet först, redan i januari. Det kan vara så, att det börjar sluta verka nu. Eller att det inte hjälper tillräckligt mot de nya varianterna, när patienten själv är gammal och skör och redan har ett fallerande immunförsvar. Eller en kombination av båda dessa faktorer.
Med en så stor skillnad från en vecka till en annan?
80 och 90 är ju fortfarande förhållandevis små grupper. Men denna vecka var ökningen så markant.
Jag tänker att det måste ha hänt något utöver det vanliga.
Sedan tror jag som du. Det finns ju en anledning till att man vill börja ge en tredje dos till riskgrupperna. Som jag förstår det tappar äldre immuniteten snabbare en yngre också. Kanske det är en idé att ge en tredje spruta till de som bor på hem eller har hemtjänst.
Jag ser att mitt tidigare inlägg kanske lät lite fel, som om 80-åringarna var större grupp en många andra grupper. Så är det ju inte men bara idag rapporterades det in fler en vad det gjort under hela förra veckan, ja faktiskt mer en under hela förra veckan+ förrförra.
Bara i dag rapporterades det in lika många 90+smittade som det gjort under de senaste 4 veckorna!