2021-07-26, 18:13
  #361
Medlem
Det tog ju fyra år för att bli av med desinformatören Trump så om inget alldeles oväntat händer så lär president Biden sitta kvar åtminstone denna ämbetsperiod ut. Sedan får väl Snyggharris till republikanernas skräck kandidera för nästa period.
Menar att kan en äldre något virrig herre som Biden så lätt slå den i och för sig så mentalt osäkre gaphalsen Trump i valet 2020 så lär Harris göra detsamma över en lunchrast 2024 om hon ställer upp.

Oavsett Biden hälsa, läkaren som yttrar sig verkar ju inte precis vara ett föredöme för sin yrkeskår och verkar dessutom vara Trumpfan.
Bara det får ju dom politiska varningsljusen att blinka.
Citera
2021-07-26, 18:15
  #362
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av suset
Målet har hela tiden varit att slussa in Harris i god tid innan nästa val, frågan är om dom nu tvingas agera tidigare än planerat.

Finns ju inte en chans i helvetet att Harris kan vinna ett val utan massivt valfusk. Alla ogillar henne och hon lyckades bara få ihop någon procent av rösterna i primärvalet. Hon är en genuint motbjudande person.
Citera
2021-07-26, 18:18
  #363
Medlem
Idiotsveriges avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Lucas49
Det tog ju fyra år för att bli av med desinformatören Trump så om inget alldeles oväntat händer så lär president Biden sitta kvar åtminstone denna ämbetsperiod ut. Sedan får väl Snyggharris till republikanernas skräck kandidera för nästa period.
Menar att kan en äldre något virrig herre som Biden så lätt slå den i och för sig så mentalt osäkre gaphalsen Trump i valet 2020 så lär Harris göra detsamma över en lunchrast 2024 om hon ställer upp.

Oavsett Biden hälsa, läkaren som yttrar sig verkar ju inte precis vara ett föredöme för sin yrkeskår och verkar dessutom vara Trumpfan.
Bara det får ju dom politiska varningsljusen att blinka.

Du verkar inte känna till att Harris försökt bli president förut. Det gick inte så bra, hon fick mindre än 1% av rösterna och gav upp före alla andra kandidater i primärvalen 2020.

Trump å andra sidan som var med i samma primärval, fast för republikanerna, pendlade mellan 94-99% av rösterna.
Citera
2021-07-26, 18:20
  #364
Medlem
qwerty-66s avatar
Ett år kvar ungefär enligt den här bedömningen innan han inte klarar av det längre. Men sin stab som skriver lappar o förbereder honom för alla uppträdande så funkar det än så länge.


"You get the feeling President Biden is ‘almost just holding on’: Psychiatrist
5 hours ago

You get the feeling that US President Joe Biden is almost “just holding on,” according to Psychiatrist and Author Dr Tanveer Ahmed.

“Which can be a feature of dementia,” Dr Ahmed told Sky News host Andrew Bolt.

“Where, as long as you’ve got enough people supporting you, you can sort of just hold on”.

“And I think there’s a bit of that going on with Joe Biden”.

“It will become clearer probably in the next 12 to 18 months”"
Citera
2021-07-26, 18:22
  #365
Medlem
Sky New Australia går rätt hårt mot Biden, speciellt efter hans senaste, minst sagt, förvirrande framträdande.

https://youtu.be/JLVNYNEXr_c

Med all rätt imo. Om inte detta svamlande och osamanhängande framträdande ens får frågan om ett kognitivt test att tas upp, så är det extremt märkligt. Skrek inte Dems om att Trump skulle testas pga vad de ansåg tecken på sviktande hälsa?

Och varför ifrågasätter inte programledaren alla fel Biden har under detta framträdande? CNN fick gå ut med en rättande artikel om detta i efterhand, men inga kritiska motfrågor ställdes av programledaren på plats.

https://www.cnn.com/2021/07/22/politics/fact-check-biden-cnn-town-hall-july/index.html

Inte för att Biden verkar vara den som är pigg på att ge bra svar på rättfärdigade frågor.

Här får han t.ex. en fråga angående om Demokrater som vill "defund the police".
En helt logisk fråga då det finns en hel del Demokrater som twittrat om detta, speciellt under BLM- och AFAupploppen.
Biden kunde ha svarat, "jag är medveten om detta men jag delar inte deras åsikt" - eller något liknande.

Istället svarar han "finns det inte Republikaner som tror att vi suger blod från barn?" 😳

https://youtu.be/ZbYF70sTX0k
__________________
Senast redigerad av HalfRunar 2021-07-26 kl. 18:27.
Citera
2021-07-26, 18:24
  #366
Medlem
Enterprises avatar
Citat:
Ursprungligen postat av KELOWNA
Precis som Biden man förstår ju varför merparten amerikaner har slutat rösta.

(FB) Är Biden-administrationen den mest judiska i USA:s historia?
2020 var det 2/3 av de röstberättigade som röstade, så "merparten" kan diskuteras.
https://www.pewresearch.org/fact-tank/2021/01/28/turnout-soared-in-2020-as-nearly-two-thirds-of-eligible-u-s-voters-cast-ballots-for-president/
Citera
2021-07-26, 18:26
  #367
Medlem
RudyardKiplings avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Niggward
Det visste demokraterna hela tiden. Amerikanerna röstar inte för en första kvinnlig president så partiet går runt det istället. Biden var senil redan under valkampanjen, men de visste han skulle behöva avgå av hälsa. Kamela Harris blir första kvinnliga presidenten i USA utan att det var folkets vilja.

Win för woke eliten

Det är möjligt att hon kuppas in, men hon lär inte sitta nästa mandatperiod ut. Hon fick 1-2% av de demokratiska rösterna i primärvalet. Inte ens demokraterna vill ha henne. Om inte valet 2020 rivs upp utan hon sitter till 2024 och det valfuskas igen så lär det bli inbördeskrig. Jag undrar om landet ens håller samman till 2024. Det finns knappt någon ammunition att få tag på i Sverige och det beror på att amerikanarna köper upp allt.

Blir spännande att se valutgången i Frankrike under våren 2022 samt vad som sker efter det. Vinner Le Pen eller kommer man fuska in Macron igen? Kommer militären acceptera det?



Citat:
Ursprungligen postat av Ondahamstern
Är det samma läkare som sa att Trump var ett stabilt geni efter att han klarade provet för väldigt tidig diagnos för demens?

Bara för att du läst det i MSM eller för att du skriver det här så blir inte anklagelsen om att Trump är dement mer sann för det. Jävla tönt.




Citat:
Ursprungligen postat av NisseKT
Joe Biden har talat så under hela sitt offentliga liv - ingen nyhet. Ofta röstar amerkianska väljare inte på den preseident de inte vill ha utan den andra kandidaten - då blir det så.

Det där är en efterhandskonstruktion för att försöka dölja valfusket 2020. Alla, både i USA och i omvärlden begriper att Trump vann 2020. INGEN tror på att demente Creepy-Joe fick +80 miljoner röster, fler än någon annan någonsin.



Citat:
Ursprungligen postat av yz44
Med tanke på Joe Bidens ålder så är det väl från början tänkt att Kamala Harris ska bli president.

!00% säkert och demente Biden var med på tåget.




Citat:
Ursprungligen postat av CassandraC
Är det den där radikala feminist/rasist kvinnan som ska ta över? Hon har en hel del skrämmande radikala åsikter om vita osv, kan bli blodbad

Som sagt, amerikaner bunkrar ammunition som aldrig förr.




Citat:
Ursprungligen postat av Jon.Holms
Aldrig att Sleepy Joe klarar hela mandatperioden. Både lite skrämmande och tragiskt att se hur ”världens mäktigaste man” bara blir sämre och sämre.

Några månader till, sen är det nog kört.

USA är sannolikt sedan senast 60-talet en vasallstat till Israel. """De""" njuter av att förnedra amerikanska folket efter att de valde Trump framför Clinton.
Citera
2021-07-26, 18:31
  #368
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Idiotsverige
Du verkar inte känna till att Harris försökt bli president förut. Det gick inte så bra, hon fick mindre än 1% av rösterna och gav upp före alla andra kandidater i primärvalen 2020.

Trump å andra sidan som var med i samma primärval, fast för republikanerna, pendlade mellan 94-99% av rösterna.
Ja det svänger fort. Nu är Trump ute och Harris vicepresident, Misstänker starkt att procenttalen därför har förändrats rejält och då inte till Trumps fördel. Mediaexponeringen över tid är ju en viktig del och där ligger Trump också rejält i lä. Han tid är troligen i stort sett över även om han hörs och syns ibland på rep. jippo.
Citera
2021-07-26, 18:32
  #369
Medlem
qwerty-66s avatar
Tror inte Kamela Harris tar över på ett tag. Finns nog några "rådgivare" som tycker det är väldigt praktiskt med en senil president....

Med Harris finns ju risken att hon har en egen vilja
Citera
2021-07-26, 18:56
  #370
Medlem
crawlys avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Idiotsverige
Sky News har rapporterat kring Joe Bidens senaste "Town Hall" föreläsning han hade där han gjort multipla kognitiva klavertramp vilket visas i nedan videorapport.

Dr Ronny Jackson, som var vita husets läkare under Obamas och Trumps tid verkar helt säker på att demokraterna kommer tvingas plocka ner honom efter de senaste rapporterna, och han tror inte att Joe Biden hade klarat av ett kognitivt test av det slaget han tvingades utföra på President Trump, som aldrig var i närheten av att ha sådana svårigheter som Joe Biden verkar ha med att utrycka sig, eller ens komma ihåg vad man höll på att prata om.

Förstår ni vad pinsamt att vara Don Lemon på CNN och stå framför den kandidat man lagt allt krut bakom, när han beter sig såhär?(01:23)

Han verkar lite tveksam till vaccinen, minst sagt... men är man senildement så är det inte så lätt att komma ihåg vad man "borde" tycka enligt manus alla gånger.

https://www.youtube.com/watch?v=9yThy1zV2Zk

Vad säger ni? Hur länge tror ni han får sitta kvar i stolen?

Vi har ju vetat hela tideb att Biden bara var hästen som Kamala Harris red in på. Ingen skräll sålunda.
Citera
2021-07-26, 18:58
  #371
Medlem
Jag minns inte att det var något drev kring Ronald Reagan. Beteendet är nog högerorienterat.

Kanske hoppas republikanerna på att Kamala Harris ska ta över och att det ska växa fram en förtroendekris som får QAnon att stiga upp ur graven?

Men om Kamala Harris måste ta över kommer hon nog mest göra vänstern besviken. Vänsterpolitik i USA är bara en möjlighet på pappret.
Citera
2021-07-26, 19:05
  #372
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av qwerty-66
Tror inte Kamela Harris tar över på ett tag. Finns nog några "rådgivare" som tycker det är väldigt praktiskt med en senil president....

Med Harris finns ju risken att hon har en egen vilja
Tror du dom vill agera som många rådgivare gjorde under Trump då man ju tog bort rapporter från hans skrivbord eftersom man visste att Trump inte skulle märka det med sitt kända ointresse att läsa och lära som president?
Biden är ju känd för att var viljestarkt och otroligt påläst men ålder tar säkert ut sin rätt. Men till Biden heder får nog säga att han inte som fjollan Trump försöker dölja sin ålder med smink och div. hårmedel.

Tror Biden frivilligt avgår när tiden är inne och blir då liksom Trump en fyraårspresident, fast då frivilligt förstås. För att även vinna valet 2024 har ju högsta prioritet hos demokraterna.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in