Citat:
Ursprungligen postat av
anders197503
Nej.
Jo. Jag ska göra det enkelt för dig, lite kort och koncist alltså: vad betyder etnicitet? Det stod till och med i Wikipediatexten som du citerade: grekiska för
folk. Vad är folk om inte gemensam genetik?
I rest my case.
Att det sedan finns
sociala aspekter som
ingår i etnicitet/folk, ja det är inte särskilt konstigt. Vi människor är liksom inte vanliga djur utan talspråk och religion eller kultur, så därför brukar ni mainstreamtänkare missförstå vad etnicitet är (ofta av ideologiskt avsiktliga skäl också, eftersom ni vill normalisera multirasliga samhällen; det är vad din agenda i den här tråden handlar om och varför du låtsas att det jag säger skulle vara fel när du i själva verket vet att jag har 100% rätt) och försöker då få det till att etnicitet handlar om språk, religion, kultur och identitet (alltså sådant som man kan lära sig och tycka att man kan vara bara man vill vara det, ungefär som vänsterns senaste trend, män och kvinnor som tror att de är kvinnor och män, lol).
Den viktigaste delen i "ryggraden" för etnicitet, är helt enkelt genetiken. Två individer måste helt enkelt tillhöra samma genetiska kluster (och då inte bara på rasnivå utan även på intraraslig nivå) för att vara av samma etnicitet. Är så inte fallet så kan de tycka bäst de vill och etablera deras tyckande till "allmänna uppfattningen" genom skolpropaganda och PK-Wikipedia och liknande desinformationskällor; de kommer fortfarande inte att vara samma etnicitet.
Etnicitet = folk. Ett folk kan inte vara ett folk om alla individer i "folket" har helt olika genetik.
Citat:
Ursprungligen postat av
anders197503
Det är fascinerande hur stor ansträngning du lägger på att lägga fram en alternativ definition av etnicitet.
Vad som är fascinerande (och jag menar verkligen det), är att du lever i en alternativ verklighet, och att du är totalt verklighetsfrånvänd, och ändå försöker du få det till att reglerna i ditt alternativa universum skulle gälla i vår verklighet.
Får du betalt för att sprida den här desinformationen eller vad är grejen? Vad är din shtick liksom?
Citat:
Ursprungligen postat av
anders197503
Man skulle kunna säga att du svävar iväg ibland...
Man skulle kunna säga att du är helt efterbliven
Jag är helt enkelt
no nonsense och jag förklarar för er obildade iGnoranta iDioter
what's what, så att säga.
Citat:
Ursprungligen postat av
anders197503
Det du pratar om kanske kan vara relevant i vissa sammanhang, och kanske skulle gå att sammanfatta som ett begrepp. Men nu är det ju så att begreppet etnicitet är redan upptaget och går till stora delar stick i stäv mot det du pratar om. Därför bör du för dina teorier använda dig av ett annat ord än just etnicitet. Det finns många bokstäver i alfabetet som du kan använda

Stick i stäv
med, lär dig svenska
Kolla här, genetik kommer från grekiskans
genetikos, som betyder
ursprung. Ett folk måste helt enkelt ha samma ursprung för att vara ett folk, alltså etnicitet. Det bara är så, och har alltid varit så, och kommer alltid att vara så, så länge mänskligheten existerar.
Citat:
Ursprungligen postat av
anders197503
Men herregud, väx upp va... är du 12 år eller vad är ditt problem?