2021-07-17, 12:02
  #745
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Mainforcepatrol
Se den här filmen, den förklarar relativt väl problemet, och vad som händer när afrikanska länder blir "självständiga"

https://www.youtube.com/watch?v=V355OG77SQM&ab_channel=ReignYisrael

Den visar också, ca halvvägs in, hur legosoldater bringar ordning och rättvisa.

Kan du sammanfatta problemen?
Citera
2021-07-17, 12:04
  #746
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av analking
blir alla filmer fran sydafrika deletade fran nätet numera?? hittar inget nytt??
självklart.

dom vill inte att ni ska se hur det är att bo med negrer egentligen.
Citera
2021-07-17, 12:12
  #747
Medlem
GTFO-Foreigners avatar
Death toll rises to 117: How widespread is the South Africa unrest? | DW News
https://www.youtube.com/watch?v=CtzBh2mr_DA

117 döda? Lite låga dödstal.
Citera
2021-07-17, 12:12
  #748
Medlem
rokossovskys avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Anacondan
Helt felaktigt. Enligt de studier som genomförts på området har kolonisatörerna förlorat ekonomiskt på sina kolonier. I fallet Indien var detta en stor anledning till engelsmännens frånträde. Att bedriva handel med nationen är däremot lönsamt. Märks att du endast är på slagordsnivå och inte någon koll på faktan.

Jaså. Ingen koll...

Kolonialismen har haft en enorm omvänd fördelningspolitisk effekt för att fördela välståndet i världen.

Ett par ekonomiprofessorer som huserar i USA:

“The immense economic inequality we observe in the world today didn’t happen overnight, or even in the past century. It is the path-dependent outcome of a multitude of historical processes, one of the most important of which has been European colonialism. Retracing our steps 500 years, or back to the verge of this colonial project, we see little inequality and small differences between poor and rich countries (perhaps a factor of four). Now the differences are a factor of more than 40, if we compare the richest to the poorest countries in the world.”
https://voxeu.org/article/economic-impact-colonialism
Citera
2021-07-17, 12:18
  #749
Medlem
GTFO-Foreigners avatar
Citat:
Ursprungligen postat av analking
blir alla filmer fran sydafrika deletade fran nätet numera?? hittar inget nytt??

Man verkar lägga locket på, NBC News rapporterad först för några timmar sen om det här, snacka om långsamma.

Massmedierna är All In på BLM och så kommer det här med en massa galna negrer som bränner ner stora delar av ett land, börjar man visa upp det så dödar man av mycket av den BLM trans man satt stora delar av befolkningen i Väst under.
Den med förträffliga negrer som jagas och mördas av Polis (en snabb koll på t.ex. PoliceActivity och liknande Polisvideokanaler visar att negrer dödas av Polis för att de börjar dra vapen, attackerar snutarna osv.)

Precis som när tre BLM killar straffsumpade mot Italien i EM-finalen, men där kunde de rädda upp lite genom att några rashatade lite på straffsumparna, men det här med förträffliga negrer börjar få sig många många törnar nu. Så bättre för de att lägga locket på och rapportera väldigt sparsamt, bara skylla på att det är Sommar och nyhetstorka samt att alla är på semester inom Massmedia. Typ så.

Den här tråden äger ju världens MSM när det kommer till information om vad som händer i Sydafrika.

Citat:
Ursprungligen postat av DomVitaBorjarFaNog
självklart.

dom vill inte att ni ska se hur det är att bo med negrer egentligen.

Lite kortare än min utläggning, men ungefär så här. Kort och koncist, bra.
Alla som bor nära negrer i Sverige vet hur jävla illa det är. Utlänningar överlag. Det är nästan bara pack som släppts in i Sverige.
Citera
2021-07-17, 12:19
  #750
Medlem
rokossovskys avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Naknekejsaren
Sverige bar på ett lutheranskt arbetarkultur men levde i ett kargt och fattig mark långt från Europas centrum. Dess framgångssaga började med att vi fick igång industrialismen igenom att sälja järn och timmer åt engelsmän och tyskar, folket hade god känsla för hur man får pengar att växa och bar på idetraditioner som gav upphov till uppfiningsrikedom så fort en större andel av befolkningen dessutom fick tillgång till utbildning.

Svenskar som flyttade bort till USA blev som sagt 50% mer produktiva än de svenskar som de lämnade åt socialdemokraterna, de bar på samma mentalitet som skördat framgång här.

Kulturer är framgångsrika nästan oavsett statsskick, du ser just på kineser som är framgångsrika med libertarianska modellen i Singapore och Hong Kong eller i USA.

Det enda som kan stoppa ett folks framgångssaga är i princip ren marxism, så fort Kina öppnade upp för marknadsekonomi (om än en korrupt och inhuman sådan) så visste precis alla vad som skulle ske. Vi hade sett det förrut med Japan, Sydkorea, Taiwan och just kinesiska stadsstater.

Nordostasiater är oerhört framgångsrika i högteknologiska åldern oavsett statsskick (förutom marxism).

Att jämföra nordostasiater med afrikaner är ju bara helt åt helvete.

Ungefär som jag ska peka på Hong Kongs nollskattepolitik och påstå att någon afrikansk stat kommer se samma framgång bara de gör sig av med staten, det kommer inte att ske. Tror Somalia är exempel på vad som sker när afrikanska stater blir libertarianska...det blir eviga klankrig av det hela.

Vill du jämföra statsskick eller politiska modeller jämför hur väl de implementeras med länder inom ungefär samma kultursfär.

Din statsdyrkan som får dig att tro att man kan göra vad Kina gör med kineser med sydafrikaner är inte realistisk. Staten producerar inget av värde, den bara stänger eller öppnar upp sitt folks potential att skapa saker av värde. Kineser har producerat saker av värde i flera generationer (i Sydostasien, Hong Kong, USA, Singapore) innan Kina bestämde att sluta blockera sitt folks produktionspotential.

Kina skulle bli en minst lika stor framgångssaga ifall den bedrev samma modell som i Hong Kong förövrigt.

All historisk erfarenhet visar att med hjälp av staten kan ekonomisk utveckling ske väldigt snabbt. Detta visar erfarenheterna t ex i Sverige, i Sovjet, i Kina. Det behöver nödvändigtvis inte innebära att alla företag är statligt ägda, men det innebär att staten har en avgörande betydelse för att driva fram utvecklingen.

Detta kan också ske i Sydafrika och man kan säga att ekonomin generellt i Afrika utvecklas snabbt, snabbare än på andra kontinenter och vad beror det på? Inte beror det på att väst är med och driver på utvecklingen utan därför att man har börjat applicera den kinesiska modellen för utveckling.
Citera
2021-07-17, 12:20
  #751
Medlem
rokossovskys avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Africanized
Libyen och Irak som goda demokratier känns inte helt rätt tänkt 😀

Liberala sk demokratier är inte samma sak som socialstater.
Citera
2021-07-17, 12:22
  #752
Medlem
rokossovskys avatar
Citat:
Ursprungligen postat av SexSexSex
ska du åka tillbaka till de fredliga holländarna som frågade om lov om de fick bosätta sej där och fick ja av de afrikanka folk som blev deras grannar och säga till om det då

det finns inget fel med att bosätta sej i afrika, som vit, och har aldrig funnits och det har aldrig debatterats om det heller

det vi klagar på är förtrycket koloniseringen och våldet, som vi klagarpå vart än det uppstår

Jag beskriver bara historiska faktan och analyserar resultaten av dessa på utvcklingen i dagens Sydafrika.
Citera
2021-07-17, 12:22
  #753
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av GTFO-Foreigner
Lite kortare än min utläggning, men ungefär så här. Kort och koncist, bra.
Alla som bor nära negrer i Sverige vet hur jävla illa det är. Utlänningar överlag. Det är nästan bara pack som släppts in i Sverige.
Jag bodde ute i Järva i över 2 år och jag tycker inte det var illa där. Så sluta tala för oss, tack!
Citera
2021-07-17, 12:24
  #754
Medlem
GTFO-Foreigners avatar
Citat:
Ursprungligen postat av borskungen
När kommer de första rapporterna om kannibalism?

Just nu har de ju plundrat till sig mat, finns det ingen mat att köpa och de ätit upp maten de plundrat, jag säger 3 veckor om affärerna inte öppnar igen innan dess.

Eller så startar de en ny kulinariskt trend, äta tv apparater.
Svarta äter vad som helst med HOT SAUCE. Hillary Clinton kan sina negrer hon.

Hillary Clinton - Hot Sauce in My Bag REMIX ft. Beyonce "The Breakfast Club"
https://www.youtube.com/watch?v=Zoz8bK_OXmI

SUPERPREDATORS Hillary Clinton Remix | 1 hour loop
https://www.youtube.com/watch?v=j_yAJGzKhMs

‘I’ll have those n*ggers voting Democratic for 200 years’

Citat:
Ursprungligen postat av JagheterHenrik
Jag bodde ute i Järva i över 2 år och jag tycker inte det var illa där. Så sluta tala för oss, tack!

Det är för att du är babbefierad
Sen om man hade berättat att du var bög så hade det blivit riktigt kul för dig.
För övrigt borde all bebyggelse runt Järvafältet demoleras.
Citera
2021-07-17, 12:25
  #755
Medlem
rokossovskys avatar
Citat:
Ursprungligen postat av HejaFinland
Ja nu bestämmer de själva över sitt land. Det är ju det självbestämmandet hela tråden handlar om. De har själva bestämt att plundra och bränna.

Det tror jag inte. Bestämde svenskarna sig för att mörda bara för att det finns enskilda brottslingar som mördar i Sverige, till och med renrasiga svenskar?

Det finns spelare bakom oroligheterna i Sydafrikacsom dragit i trådarna. Vi får väl se vart utredningarna leder.
Citera
2021-07-17, 12:28
  #756
Medlem
rokossovskys avatar
Citat:
Ursprungligen postat av climasol
Ja med facit i hand kan man tycka det. Men det märkliga är att idag går flyttlassen åt andra hållet. Afrikaner väller in i Europa och det verkar våra makthavare inte ha något alls emot. Varför är det bra när Afrikaner flyttar till Europa men inte rvärt om?

Det får du nog fråga dem som bestämmer i Sverige och Europa. Ingen kan bosätta sig i Europa utan myndigheternas tillstånd. Sedan har knappast utlänningar kommit hit och lagt beslag på landet och infört apartheid (även om t ex det svenska kungahuset ju är befolkat av utlänningar).
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in