2021-07-15, 13:15
  #5581
Medlem
Motavisgossars avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Rabbia
Det är ju det de ej verkar göra. För isåfall skulle detta aldrig hända med en sådan kvinna som MK. De tog henne ej på allvar helt enkelt. Professionellt och kunskapsbaserat - not... Inte i detta fall. Hoppas alla inblandande instanser skäms. Men det gör de tyvärr ej. Det är ju MK:s egna fel. Så skulle någon aldrig göra. Hm... Tänk om! Tänk rätt!

Alla inblandande instanser ska skämmas. Däri ingår hela vår politikerkår med snyfthistorier om allas lika värde när halva "alla" skrattar åt det och sprider sitt "evangelium" och förpestar vårt land.
Ett språk, en lag, ett ansvar för var och en ska vara ett krav.
Medborgarena ska lyda svensk sed och lag.
Citera
2021-07-15, 13:25
  #5582
Medlem
Vad snackar du om?? Jag har hela tiden citerat RABBIA om du inte har läsförståelse och inte heller är kapabel att följa en tråd är inte mitt problem. Vem är pinsam? DU! Over and out med dig!
Citat:
Ursprungligen postat av therefore
Ja, jag vet inte riktigt vad du menar med det här, så då kan du väl sätta dig och förklara vilka i den släkten du menar?



Du har uppenbarligen ingen back för dina belägg, o då blir ju ditt inlägg enbart pinsamt.
Citera
2021-07-15, 13:29
  #5583
Medlem
Om vi går tillbaka lite,

VET vi att det var hon som begärde skillsmässa? Hennes agerande pekar mer på att det var han som ville.

Skyddat boende
Skyddad identitet
Kontaktförbud.

De tre väcker frågor. Hur kan hon fått skyddad id så snabbt? Och varför fick hon det om det inte fanns minsta lilla skäl för kontaktförbud?
Citera
2021-07-15, 13:31
  #5584
Medlem
micro113s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av J.Halling
Citat från en tidigare chef hon hade som jobbar/jobbade som lärare för 2½ år sedan: "Under den tid vi arbetade tillsammans så visade Maria ett stort engagemang för arbetet och en vilja att skapa förbättringar i verksamheterna. Hon visade stora kunskaper i problemlösningsförmåga och tog sig an sina arbetsuppgifter på ett snabbt och effektivt sätt. Maria har varit mycket lätt att samarbeta med och jag kan ge henne de bästa rekommendationer."
Varifrån kommer det citatet?
Och vad är relevansen? Att man sköter sitt arbete säger väl inte så mycket om hur man är privat.
Citera
2021-07-15, 13:32
  #5585
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av RageQ
Om vi går tillbaka lite,

VET vi att det var hon som begärde skillsmässa? Hennes agerande pekar mer på att det var han som ville.

Skyddat boende
Skyddad identitet
Kontaktförbud.

De tre väcker frågor. Hur kan hon fått skyddad id så snabbt? Och varför fick hon det om det inte fanns minsta lilla skäl för kontaktförbud?
Läs gärna bilagorna. Det var HON som ville. Han vägrade.
Citera
2021-07-15, 13:34
  #5586
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av J.Halling
Citat från en tidigare chef hon hade som jobbar/jobbade som lärare för 2½ år sedan: "Under den tid vi arbetade tillsammans så visade Maria ett stort engagemang för arbetet och en vilja att skapa förbättringar i verksamheterna. Hon visade stora kunskaper i problemlösningsförmåga och tog sig an sina arbetsuppgifter på ett snabbt och effektivt sätt. Maria har varit mycket lätt att samarbeta med och jag kan ge henne de bästa rekommendationer."

Och ? det säger absolut ingenting!


"Din nya medarbetare är inte bara perfekt för sitt jobb, hon är dessutom supertrevlig och tar kollegerna med storm. Du kan knappt fatta vilken tur du haft. Tyvärr kan sanningen vara en helt annan. Du kan ha råkat anställa en expert på manipulation, en kvinnlig psykopat."
Citera
2021-07-15, 13:35
  #5587
Medlem
Motavisgossars avatar
Citat:
Ursprungligen postat av micro113
Alla inblandade instanser bör givetvis skämmas. De borde i tid sett hur farlig hon var för sina barn och skyddat dem.
När du pratar om folk här i tråden - vilket jag uppfattade det som - så kan de bara resonera med facit i hand.

Du är verkligen ett sorgligt exemplar som håller låda och försvarar din kultur.
Mamman hade två gossebarn där de bägge med tvång hade fått sina pillesnoppar omskurna. - Det är inte normalt i vårt land. Det utgör också att barnen blir avskurna från det svenska och kan bli bortstötta av svenska kompisar. Hon ville inte heller att barnen skulle uppfostrats enligt medeltida regler och synsätt.

Sekulärt folk ska inte beblanda sig in i inskränkta kulturer och framförallt inte skaffa barn in i de kulturer.
Citera
2021-07-15, 13:40
  #5588
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av therefore
Ja, jag läste det där. Läser du vad som står så hade hon inte räknat med att han skulle komma o dra ut barnen från dagis just den dagen. Sen när hon åkte över för o ifrågasätta och ta tillbaka barnen (kanske för att dom hade något inplanerat, vilket han förmodligen då visste mycket väl.) så fick hon inte göra det, för hela hans släkt stod och drog i både henne och barnen.

Snälla du, vad är det som är oklart?

Skulle det vara något nytt det här? Han får väl acceptera att barnen och mamman är lite upptagna. Istället för o gå in där och försöka slita i dom varje kvart. Pinsamt att muppen sitter o försöker gömma sig bakom lagen. Är det, det! Ni kallar för heder det där?




Yeah... Du är i Sverige nu... Så det är bara o lyda... It's acctually pretty good for you.. Men du vet vad man säger om o kasta pärlor till grisar?


"Snälla du, vad är det som är oklart?"

Du hittar på att det varit saker planerat, och att han drog ut dem från dagis...
Men inget är oklart. haha
Citera
2021-07-15, 13:45
  #5589
Medlem
Motavisgossars avatar
Citat:
Ursprungligen postat av micro113
Nej, vi har inte något hum om detta alls.

Mord är det oavsett

Nej, polisen har inte delgett någonting så du kan definitivt inte utesluta hämnd och hat. Var hon inte psykiskt sjuk så är det mot hämnd och hat det lutar och inget annat.

Du uttalar hämndbegär mot en sörjande pappa. Att du inte har vett om att skämmas vet jag - hade du däremot varit normalt hade du haft det.

På vilka grunder kan man utesluta dråp?

Pappan sörjer inte barnen, kanske bidragen han skulle ehållit för dem eller den förlängda bestraffningen av mamman...
Citera
2021-07-15, 13:53
  #5590
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av therefore
Flera. Hennes förtroende, barnens självkänsla, barnens förtroende till pappa etc etc.. Barnens säkerhet. Deras säkerhet. Chansen att få henne tillbaka..

Allt det där förlorade han, enbart för att han var en så svartsjuk liten pappa som inte kunde acceptera att kvinnan ville skiljas.



Ja? Tanken var väl att hon skulle hämta barnen ifrån dagis, men bara för o straffas, så åkte han o hämtade ut dom på egen hand. Kan inte ha haft något liv den där, när man sitter o är så besatt så som han var utav o enbart hålla på o bestraffa mamman.

Och ska man se på hur han betedde sig på några andra möten de hade, så var det uppenbart att han faktiskt inte brydde sig så mycket om ungarna. Då ett av deras möten där han faktiskt skulle få träffa ungarna gick ut på att hålla på o springa efter o vädja efter mamman.


Att man ska behöva förklara det här för folk år 2021 är fan pinsamt..

"Hennes förtroende, barnens självkänsla, barnens förtroende till pappa "
Jaså? Hennes förtroende borde ÖKA om han visar att han umgås med barnen, barnens självkänsla ÖKAR om pappa visar sig vilja vara med barnen. Och självklart ökar förtroendet för honom med.

"barnens säkerhet"
haha, ja de var ju väldigt utsatta hos farfar&farmor...

Hon verkar på alla sätt extremt hysterisk,
överdriven och med absolut största sannolik psykiskt sjuk.
Bevis - hon tog barnen framför ett tåg. *end-of-story*


"bara för o straffas ..hämtade ut dom....hålla på o springa efter o vädja efter mamman"
Varför ska du hitta på? Du har ingen aning, bara orden från en psykiskt sjuk person.
__________________
Senast redigerad av Garre74 2021-07-15 kl. 13:55.
Citera
2021-07-15, 13:54
  #5591
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av therefore
Skrev han inte på ens? Fy fan vad pinsamt. Här hade han en chans att få växa upp och försonas. Visa sig vara en redig karl, men istället agerar han som ett förväxt blöjbarn.

Det säger rätt mycket om muslimen som är här idag.


Han är lika mycket muslim som du är kristen. Skulle gissa på att du har mer kunskap om bibeln än vad han har om koranen. Du är förmodligen döpt. Du gick säkert på din konfirmation när du var 15
Kanske kyrklig vigsel ( om du är gift/ varit)

Hans beteende har inget med tro att göra.
Citera
2021-07-15, 13:56
  #5592
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Garre74
Utan facit? Det var lite konstigt sagt, vi har facit. Hon dödade barnen.
Mmm.. frågan är varför. Svaret på det är viktigt.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in