Citat:
Ursprungligen postat av
Erik Öst
Hur är det när man sitter inne.
Får Yasin fortsätta producera sin kriminella programmerade skitmusik på kåken om han åker in efter överklagan?
Att fångar fått tillgång till utrustning för att spela in gangsterromantiserande och våldsbejakande musik har hänt förut i Sverige, så vem vet.
Citat:
Ursprungligen postat av
Kusinen5
"Musik är en form av konstnärligt, emotionellt och kulturellt uttryck,
framförallt i följder av ljud och toner med hjälp av särskilda instrument eller den mänskliga rösten. Det är också en av de största konst- och underhållningsformerna, ett yrkes- utbildnings- och vetenskapsfält, fritidsintresse och verktyg för kommunikation, med mera. "
Hur du än hade velat försöka producera något som dem, tyvärr. Du har inte hjärna nog för det de gör
Mvh
Finns det musik som består av nåt annat än ljud?
Men nja, varken strukturen eller texterna är inte särskilt invecklade. När det kommer till ackompanjemanget kanske det inte alltid är riktigt lika basic (fast inte så fantasifullt heller direkt), men i 99 fall av 100 är det inte ansiktet utåt som ligger bakom den delen av produktionen. Att många av låtarna låter balanserade och proffsiga ska ljudteknikerna bakom ha cred för, inte Yasin eller hans kollegor. När det kommer en rappares möjligheter att lyckas i Sverige är image den absolut tyngst vägande faktorn, inte hjärna eller talang.